Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15-12-2010, 19:01   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default Штрајк со глад против промена на името

Click the image to open in full size.

Штрајк со глад за да не се менува името Македонија.Предупредувачки револот на група Македонци кои во петок ќе започнат со 24 часовен штрајк со глад.

Меѓу нив според неофицијалните информации на Канал 5 има и бизнисмени,интелектуалци кои тврдат дека немаат никаква врска со било која партија. Засега нивниот број е дваесетина граѓани кои планираат за три дена да гладуваат во една од скопские библиотеки. Еден од организаторите кој сеуште инсистира на анонимност за Канал 5 потврди дека на ваков потег се одлучиле поради континуираниот револт кон Грција која инсистира по секоја цена да се смени уставното име на земјава.


-Ние сме Македонци сите наши предци биле Македонци и нашата држава и татковина е Македонија.Да се собереме сите заедно да се сплотиме и да го зачуваме нашиот идентитет.Под вакво мото овие луѓе ќе се обидат да го зачуваат името Македонија..


Здружението кое го организира бојкотот планира да одржи уште два штрајка со глад.И вториот да биде предупредувачки со гладување од 48 часа а пак третиот да биде без ограничување додека некој не попушти.

Организаторите очекуваат масовно да им се приклучат Македонците од сите градови во земјава и од дијаспората.

Ѓорги Томиќ
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Дневни економски и бизнис вести TrOtOaRkA Business and Economy 3262 03-06-2010 17:12
МОЈОТ ПОТПИС ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Axios News and Political talks 16 22-06-2009 11:04
Штрајк со глад во истражниот затвор во Шутка BorisVM Macedonian Daily News 0 13-05-2009 05:12
Промена на форматот на преговорите за името предлага вториот човек на Македонската диплома BorisVM Macedonian Daily News 0 06-03-2009 02:20
Бакојани: Промена на името на скопскиот аеродром не може да ја омекне грчката позиција за вето BorisVM Macedonian Daily News 2 18-01-2008 16:19


All times are GMT +2. The time now is 21:59.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51