Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10-12-2010, 17:54   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default Шефицата на албанските Грци под силен притисок откако ги призна Македонците во Албанија

Click the image to open in full size.

идерката на Грците во Албанија е под силен притисок од Атина откако на состанок на Комитетот на албанските малцински групи јавно го призна постоењето на македонската етничка група во оваа земја.

Константина Межани како претседател на албанското владино тело кое треба да обезбеди почитување на правата на малцинствата во Албанија пред неколку недели го предизвика гневот на своите сонародници во Грција но и на претставници на бугарските служби кои се обидуваат Македонците во Албанија да ги прикажат како Бугари.

Во меѓувреме додека Албанија се соочува со бојкот од малцинствата на пописот доколку нема посебни графи за нив, во Голо брдо продолжува хајката против децата кои учат македонски јазик. Пред неколку дена агенти на тајната служба за безбедност и даночници се заканија со казни за организаторите на курсеви по македонски јазик.
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Македонија vs. Бугарија Makedon Macedonian History 117 08-06-2018 20:03
Бугарите потврдија- ПОСТОЕЛЕ МАКЕДОНЦИ Makedon Macedonian History 154 14-03-2010 15:22
Крсте Мисирков MakOhrid Macedonian History 6 22-07-2007 00:13
Најголемите лаги на бугарската пропаганда Makedon Macedonian History 5 21-04-2007 14:43
Историски лекции by Македон Makedon Macedonian History 1 21-04-2007 07:15


All times are GMT +2. The time now is 13:11.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51