Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13-12-2010, 19:12   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default Обновени преговорите со „Шишеџам“ за инвестицијата во Македонија

Обновени преговорите со „Шишеџам“ за инвестицијата во Македонија
13.12.2010 - 13:43 | Бизнис
Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски денеска најави дека конечен одговор од турската компанија „Шише Џам“ за реализација на најавената инвестиција во Македонија со изградба на фабрика за стакло може да се очекува во првиот квартал следната година.


Преговорите, кои поради економската криза беа прекинати, се обновени, а Пешевски е оптимист дека ќе завршат успешно.

- Во светло на новите случувања во светот и новата стратегија која ја имплементира компанијата повторно ги почнуваме разговорите. Јас сум оптимист дека тој процес ќе заврши успешно, но се работи за голема инвестициска одлука од страна на компанијата. Работиме со нив активно и очекувам во првиот квартал од следната година да го добиеме конечниот одговор дали ќе инвестираат или не, изјави Пешевски одговарајќи на новинарски прашања по конференцијата за унапредување на извозот на Република Македонија.

Според меморандумот за разбирање потпишан меѓу македонската Влада и претставници на „Шишеџам“, турската компанија требаше да почне со изградба на фабриката за производство на шишиња за пиво и сокови во зоната „Бунарџик“ годинава.

Првично најавената инвестиција изнесуваше 45 милиони евра во прва фаза, вработување на околу 300 лица и годишно производство од 45 милиони евра.

Турската компанија од Истанбул „Шишеџам“ е четврта најголема компанија за стакло и стаклени производи во светот.
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Балканска крчма Jakov Macedonian History 135 12-03-2010 22:04
Кои беа партизаните во Македонија gorcevski News and Political talks 146 19-01-2008 20:53
Крсте Мисирков MakOhrid Macedonian History 6 22-07-2007 00:13
Историски лекции by Македон Makedon Macedonian History 1 21-04-2007 07:15
Drzavjanstvo The_Crow Law 1 17-05-2006 05:08


All times are GMT +2. The time now is 09:02.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51