Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28-11-2010, 18:54   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default НАСА доаѓа во Македонија?

Click the image to open in full size.


НАСА во Македонија. Научници од американскиот Центар за вселенски истражувања в година ќе работат на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“. Причината е кристалот „лорандит“, како составен дел на рудата талиум.

Проектот на гео експертите од штипскиот универзитет за детално истражување и можна експлоатација на лорандитот, поточно честичката „неутрино“, за која, нашите и умовите на НАСА веруваат дека е производ на Сонцето, а е заробена во овој кристал, чии карактеристики даваат големи можности за користење во енергетиката, со децении на големо го окупира вниманието на познатата американска Агенција за вселенски истражувања.

-Проект кој подолго време се провлекува во нашите научни кругови, веруваме дека наскоро, в година ќе има своја конечна завршница, со доаѓање на нашите колеги геолози и геофизичари од лабораториите на НАСА, изјави проректорот професор доктор Блажо Боев, раководителот на проектот и гео- експертот од штипскиот универзитет „Гоце Делчев“.

Интересот е поголем кога се знае дека „лорандитот“ е редок кристал. Го има на две, три места во светот, а со најмногу количини и во Македонија. Затоа, рудникот Алшар на падините на Кожуф, каде пред речиси еден век се откриени првите примероци е предмет на опсервација на научниците, но и на оние кои со дива продажба на доста реткиот и скап кристал сакаат преку ноќ да се збогатат.

Сепак, за старт на заедничката работа на умовите од НАСА со нашите, се чека мислењето од Институтот за тешки материјали во Дарфилд – Англија.

-Убедени сме дека резултатите од посочениот Институт ќе бидат добри, бидејќи досегашните резултати од истражувањата се позитивни за успешен исход на проектот, подвлече Боев.

За потсетување. Научниците со децении се обидуваат да одговорат дали сончевата енергија може да се користи како извор на енергија која ќе ги замени нуклеарните реактори. Одговорот е во сончевата честичка „неутрино“. Проблем е како таа да се истражи. Рудникот Алшар е една од ретките природни лаборатории во светот, каде во изобилие ја има талиумовата руда „лорандит“.

Дејан Ефремов- дописник од Штип
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You barba For This Post:
jasnoikratko (28-11-2010)
Old 28-11-2010, 19:34   #2 (permalink) Top
Форум тинејџер
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 155
Agreed: 28
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

Имало и нешто нормално кај нас.Замисли си Барба утре ние произведуваме “контејнери“ за енегија?Шишенце од скап парфем и возиш автомобил 2-3 години без престан.Прикаска од иљада и една ноќ.
jasnoikratko is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 21:23   #3 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

uh...................................... za moment zamisliv i kolku bese prekrasno da znaes
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Балканска крчма Jakov Macedonian History 135 12-03-2010 22:04
Кои беа партизаните во Македонија gorcevski News and Political talks 146 19-01-2008 20:53
Крсте Мисирков MakOhrid Macedonian History 6 22-07-2007 00:13
Историски лекции by Македон Makedon Macedonian History 1 21-04-2007 07:15
Drzavjanstvo The_Crow Law 1 17-05-2006 05:08


All times are GMT +2. The time now is 15:44.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51