Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04-01-2010, 16:34   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default ,,Микросам“ произведе софистицирана машина

Click the image to open in full size.

Прилеп
04.01.2010
Моника Талеска

Менаџерскиот тим на прилепски Микросам уште еднаш ја донесе компанијата на врвот на светската технологија, произведе уникатна и врвна „МЦ-10„ машина за обработка и нанесување превлаки за композитни материјали. Машината е наменета исклучиво за извоз, за светски реномирани компании.
Менаџерскиот тим на прилепски Микросам уште еднаш ја донесе компанијата на врвот на светската технологија, произведе уникатна и врвна „МЦ-10„ машина за обработка и нанесување превлаки за композитни материјали. Машината извршува различни производствени операции за изработка на ролери кои што се користат во индустријата за производство на хартија, фолии и филмови, во текстилната и другите индустрии во светот. Според тоа, оваа машина е Оваа машина е последната во една голема линија која „Микросам„ ја испорачува за еден од најголемите производители на ролери во светот
наменета исклучиво за извоз и се произведува само по порачка за потребите Оваа машина е последната во една голема линија која „Микросам„ ја испорачува за еден од најголемите производители на ролери во светотна светски
реномирани компании кои користат машини со дигитално компјутерско управување, со современи софтвери. Со ова за прв пат воведено современо софтверско решение за управување „Микросам„ стана лидер на светската технологија.

,,Оваа машина е последната во една голема линија која „Микросам„ ја испорачува за еден од најголемите производители на ролери во светот. И за истакнување е што истата таа машина ја изработивме, ја дизајниравме и комплетно производно ја изведовме за само шест месеци.“

Вели Димитар Богданоски, менаџерот на „Микросам„. Интересен е фактот што компанијата со своите иновативни решенија, а за иста понудена цена, успеа да ја добие конкурентската битка со други светски компании. Сега за потребите на германски партнер ќе се испорача машината.

,,Сложеното софтверско управување кое го направивме кај оваа машина и претставува Сложеното софтверско управување кое го направивме кај оваа машина и претставува комплетно иновативно решение на „Микросам“
комплетно иновативно решение на „Микросам“. Сложеното софтверско управување кое го направивме кај оваа машина и претставува комплетно иновативно решение на „Микросам“Ваков тип
на софтверско управување во моментов имаат само неколку земји во светот, како што се: Америка, Германија и Јапонија.“

додава Богданоски. А дизајнерот на машината, младиот инженер Билјана Костадиноска подвлекува дека при изработка се применети најсовремените процеси во управувањето.

,,Претставува врв во светот во контролата на ЦНЦ машините како и со примената на најновите иновативни, конструктивни решенија при конструирањето и дизајнирањето на машината, со сигурност навистина можеме да кажеме дека оваа машина претставува уникатна, современа, високо прецизна ЦНЦ машина за обработка.“
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2010, 22:17   #2 (permalink) Top
Форумџија
 
Pane-G's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Skopje
Posts: 679
Agreed: 0
Agreed 6 Times in 6 Posts
Default

конечно во македонија има нешто што да се работи изгледа му дојде паметот
ама ме загрижуваа оние расипани политичари што ќе направат се знае
Pane-G is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 03:13   #3 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Pane-G View Post
конечно во македонија има нешто што да се работи изгледа му дојде паметот
ама ме загрижуваа оние расипани политичари што ќе направат се знае
ova ne e nisto, pred 10 godini (mozda gresam vo tocnosta za godinive) mikrosam proizvede masina za obrabotka na uranium (ili taka nekoe cudo) i ja prodale na pakistan (ili takva nekoja drzava) pa togas se umesa CIA pa neznam nesto zakana za svetski mir bla bla bla im ja konfiskuvaa masinata
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 17:32   #4 (permalink) Top
Форумџија
 
Pane-G's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Skopje
Posts: 679
Agreed: 0
Agreed 6 Times in 6 Posts
Default

не ја конфискуваа машината туку му ставиле санкција две години и да демонтира машината ете така беше и потоа тие делови ги склопија друг вид машина за друга намена
Pane-G is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 20:11   #5 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

vo red ne bilo po vrat nego po shija, muabetot e deka se proizveduva!!!
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 15:39   #6 (permalink) Top
Форумџија
 
Pane-G's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Skopje
Posts: 679
Agreed: 0
Agreed 6 Times in 6 Posts
Default

е да точно не само тоа туку и произведува делови за балистички ракетни проектили
наменето за иран и ирак е тоа кошта парииии ама проклетите американци се вмешале
а србите не му праи ништо и тие извезува српски калашникови за пакистан,индија,ирак и други земји
Pane-G is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 16:20   #7 (permalink) Top
pes
Фoрум почесник
 
pes's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Планета Земја.
Posts: 796
Agreed: 1
Agreed 6 Times in 5 Posts
Default

Таа "забранетата" машина за Пакистан, била двонаменска демек, за цивилно производство, но со модификација можела да се употреби и за воени цели. а да не дискутираме дека и обичен шраф, е наменет за цивилни цели а може да се употреби и за воени. Тоа беше само изговор, за Американска фирма да им продаде слична машина на пакистанците.
Пред десет години на Микросам му украдоа една робот машина од саем во Франција(мислам), и до денес не е најдена.
__________________

Патем,... да не има некој атомска бомба да ми позајми, нема многу да ја користам, само еднаш.
pes is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 16:35   #8 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

Quote Originally Posted by: pes View Post
Пред десет години на Микросам му украдоа една робот машина од саем во Франција(мислам), и до денес не е најдена.
i toa masinata (robotot) bese staven vo kombe parkirano do aifelova kula, najverojatno soferot i sopatnikot se slikale....
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Дневни економски и бизнис вести TrOtOaRkA Business and Economy 3262 03-06-2010 17:12
ПОДВИГ ВО ПРИЛЕП Од Микросам тргнува машина за вселенска технологија barba Macedonian Daily News 0 01-06-2009 17:15


All times are GMT +2. The time now is 20:20.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51