Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17-11-2010, 20:34   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default Македонска телевизија во Корча ги “мати“ сметките на конкуренцијата

Ако не може Албанија, Македонците можат и сами. ТВ Кристал е првата македонска телевизија во Албанија. Од Корча, два месеци зрачи во етерот со програма на македонски јазик.

Click the image to open in full size.

окументарни и играни филмови, македонски народни приказни и песни, засега со продукција од матичната држава, но со планови и за создавање сопствена.

ТВ Кристал постои 10 години, но сега е преземена од македонска 6-члена екипа предводена од Васил Стерјовски.

Засега немаат никакви проблеми. Ја имаат и целосната поддршка на македонските политичари во Албанија. Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко вели- ова е начин да се поттикне РТШ - албанската национална телевизија да почне и со програма на македонски јазик, нешто што постојано се ветува, но не се остварува.

Македонците не се исклучок, на РТШ, програма на сопствен јазик нема ниту едно малцинство.

Првата приватна македонска телевизија ТВ Кристал се надева – дека следната година кога ќе ја продолжат дозволата, ќе добијат и посовремена опрема, помоќен предавател и студија во Елбасан и Тирана.

Љупчо Цветановски
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Пинк телевизија ја купи Алфа телевизија? barba Macedonian Daily News 2 06-11-2010 01:44
Во Корча формиран регионален комитет на македонска алијанса за европска интеграција BorisVM Macedonian Daily News 0 23-02-2009 00:00


All times are GMT +2. The time now is 03:43.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51