Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > News and Political talks > Macedonian Daily News

Share This Forum!  
  

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24-10-2010, 16:03   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default АРМ ја почна најголемата воена вежба во историјата

Click the image to open in full size.


Во Центарот за обука „Пепелиште“ почна воената вежба „Балкански Блесок 2010“, која е една од најголемите досега изведени вежби.

Во вежбата ќе учествуваат над 1.200 припадници на АРМ и употребата на боева муниција поради што ќе биде една од најсложените и најголемите досега.
„Балкански Блесок 2010“ е жива вежба со единици на терен и од денес до 3 ноември 2010 година ќе се реализира на армискиот полигон „Криволак“, касарните „Илинден“ во Скопје и „Јане Сандански“ во Штип, како и воениот аеродром во Петровец. Целта на вежбата е да се оцени и верифицира обученоста, оперативната способност и борбената подготвеност на декларираните единици на АРМ согласно Концептот за оперативни способности на НАТО, со кој се врши оценување на вистинските можности за распоредување на единиците во мисии предводени од НАТО.
На вежбата ќе се изврши НАТО оценување Ниво 2. Комплетниот процес на оценување ќе го врши оценувачки тим на АРМ кој е обучен според стандардите за оценување во Алијансата, а за супервизија на оценувањето на декларираните единици на АРМ, на вежбата ќе биде присутен Мониторинг Тим на НАТО и набљудувачи од земјите членки на НАТО и Парнерството за Мир, стои во соопштението од АРМ.
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2010, 18:26   #2 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

ke odat za solun
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2010, 21:37   #3 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

epa kako :) za dzabe li zemale boeva municija


Quote Originally Posted by: barba View Post
припадници на АРМ и употребата на боева муниција поради што ќе биде една од најсложените и најголемите досега.
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2010, 21:44   #4 (permalink) Top
Форумџија
 
Pane-G's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Skopje
Posts: 679
Agreed: 0
Agreed 6 Times in 6 Posts
Default

подобро ќе беше да не се укине АРМ воен рок и ќе имавме боева муниција а не вака си играме камај
Pane-G is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are OffAll times are GMT +2. The time now is 11:54.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51