Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Science and Art > Мистерии

Share This Forum!  

Мистерии All about the unexplained.

Reply

Thread Tools Search this Thread
Old 07-01-2011, 19:08   #401 (permalink) Top
lavica

milijana's Avatar

Agreed: 29
Agreed 39 Times in 37 Posts

Da vi kazam sega brzo citav za sonovite. Toa bile misli koi gi isprakala dusata. zamislete, nie spieme,a nasata dusa togas preku svesta prakala signali-misli koi direkno bile prateni vo nesvesniot del vo vid na son. Nekoi luge bile mnogu samouvereni i gordi sto gi ignorirale, drugi ne obrnuvale vnimanie na sonuvanoto,zosto ja potisnuvale svojata svest so nastanite okolu niv,a drugi gi zaboravale sonovite so nekoj svoj odbramben mehanizam. Vo sekoj slucaj, sonot ne trebalo da se zanemaruva,zosto se sto sme posakuvale, se vtisnuvalo kako pecat vo nasata dusa.....pozzz
milijana is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2011, 01:52   #402 (permalink) Top
malecko

tincheto's Avatar

Sign: Leo
Agreed: 0
Agreed 1 Time in 1 Post

Sisiii...
Vo sonot befme jas i majka mi...Beshe mojata svadba... jas ne bef oblecena vo belo, ali odef nakaj mazot mi kujkata, Nekolku pati ja prashav majka mi zashto odime nie kaj zetov a toj ne ida mene da me zema, a taa mi vika ti samo molci i odi, stignafme kaj zetov i jas go gledam nego.. nizok i samo mi se smeshkase i jas go prashuvam pak zoshto jas idam kaj tebe a ti ne idas mene da me zemas. i samo toj vlee vnatre vo kujkata negova so mnogu mnogu narod.. i jas se razbudiv...
ajde...cekam odgovor.. mnogu cudno se osekam cel den.. go pamtam likot od mazot.. ali ne go znam koj e
Old 26-07-2011, 20:55   #403 (permalink) Top
Форум почетник

Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts

Еве и јас да прашам за еден сон . Може има еден месец како го сонив ама многу ме загрижува.

Вака беше : Сум била бремена ама за бременоста никој не знаел, а не ми се ни познавало многу сум изгледала како здебелена. Терминот за раѓање ми бил до кај 20 јули некаде. И сум отишла до продавница, а уште од дома сум имала болки во стомакот ама онака по малце. И таму во продавницата ми пукнал водењакот и ме породувале другарка ми и продавачката, дека брза помош неможела веднаш да дојде немале слободна кола. Сум родила машко, без никакви болки и ептен лесно,ама не сум го видела. И другарка ми рекла ајде да одиме да шетаме :D И сум станала јас ама многу сум крварела и од толку крварење и од уста почнало крв да ми тече. И некако по пат сме ја преретнале брзата помош и ми удриле инекција за да ми се намали крварењето. Потоа сум отишла во една куќа со бебето и ми се јавила мајка ми да ме праша кај сум. Јас сум ја излажала дека сум кај една братучетка и мајка ми сакала да разговара со неа ама сум и рекла во тоалет е неможе сега да ти се јави. И одеднаш се наоѓам на еден мост и од другата страна на мостот ја гледам мајка ми како иде и ми го носи мојот јорган и ми вели зошто не ми кажа дека си бремена. И јас и велам епа неможев како да ти кажам.И ми го подава јорганот, ама тој паѓа во реката и го земам јас мокар и го носам во таа куќата. Во меѓувреме на фб на ѕидот на дечко ми му пишал брат му ајде татенце честито синче да е живо и здраво. И ми се јавува дечко ми ( во странство е инаку) и ми вели па нели до 20 јули требаше многу рано, и јас му велам абе и ја така мислев може не сум добро пресметала. И ми се јавува пак мајка ми и ми вели ќе дојдат на дечко ти неговите да правиме веридба купиле прстени и јас сум рекла добро. И отишле неговите кај мене дома и правеле веридба, а ни јас ни тој присутни :D И по неколку дена сум се вратила јас дома и мајка ми ми ги покажувала сликите од веридбата. И се разбудив и стомакот ме болеше неможев да се освестам дека тоа било само сон. Ми е страв многу, дека велат не е убаво такво нешто да сонуваш. Според вас што би можело да значи овој сон? :(
ivannna91 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2011, 16:34   #404 (permalink) Top
Seasons change, so can I?

slobodan_bobo's Avatar

Sign: Cancer
Agreed: 13
Agreed 24 Times in 24 Posts

Јас сонував многу електрашки сон.

Дома имам едно појачало и гитара. Сонував дека сум седел со мојот омилен басист Jaco Pastorius (во реалноста тој е мртов) и беше баш како што го замислував, само подостарен. Сме правеле муабет за музика и инспирација. Памтам прашував што е тоа толку силно што го инспирирало толку многу па станал пионер на фјужн џезот и еден од најдобрите басисти на сите времиња. На одговорот за жал баш и не се сеќавам, но памтам ми кажа дека жените се уметност. После свирев со него. Импровизирав врз неговите бас-мелодии. Уживавме и двајцата. Од некаде ѕиркаше една личност. Само почувствував нечиј поглед и претпоставував кој е. Тоа беше една личност која во реалноста ја запознав пред некое време и помалку почнувам да се заљубувам во неа. Таа има перфектен слух и сака да правиме нешто музика заедно. Во сонот беше како во реалноста. Сакаше да ме слуша како свирам но јас да не знам дека го прави тоа. И успеа во намерата. Дури откако се изнасвиривме со Џако, таа се појави. Ја поздравив онака бидејќи се договоривме она што го имаме да го чуваме во тајност. Одеднаш Џеко не беше со нас. Замина без поздрав. А јас бев во една гаража и седев на кауч. Одеднаш ми текна дека требаше да одам до една продавница да купувам делови за појачалото. И отидов до продавницата. Се вратив дома и почнав со татко ми да правам ефектори за гитарата. Бев како професор по електроника и процесирање на сигнали:). Како што ги составував му објаснував на татко ми кој дел за што служи, како се однесува струјата низ него, како влијае на звукот... Одеднаш ми текна дека не пресметав дали ќе му смета тоа на појачалото, па земав и пресметував. И откако пресметав дека ништо нема да му бидне на појачалото, го расформирав целото и ги вградив ефекторите внатре (иако во реалноста тоа не се прави така) и извадив уште неколку звучници и ги поврзав со појачалото. После го собрав пак и сега имав помоќно појачало со повеќе ефектори и плус можев секој ефектор да го свирам на посебен звучник. Почнав да свирам и кога приметив дека мојата сакана ја нема, се почувствував ептен глупаво и бесмислено. Се разбудив и не знаев дали некогаш стварно се случило тоа или беше само сон.
slobodan_bobo is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 16:59   #405 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач

dbk's Avatar

Sign: Virgo
Agreed: 2
Agreed 15 Times in 14 Posts

Quote Originally Posted by: Sisi View Post
:)
Ајмо 3 за 100, изволте!!!
Дур сум тука...после ќе ме барате по зградава, ама ќе одам на пауза надвор. ;)

Уште толкуваш соништа или ја имаш изгубено дозволата? 😁😉
Испратено преку мобилен
dbk is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018, 01:22   #406 (permalink) Top
Форум почетник

maci_mik's Avatar

Agreed: 6
Agreed 4 Times in 3 Posts

Ви се случило ли да сонувате филм, се будите на кратко, сфаќате дека филмот не е завршен, па легнувате и го завршувате. И одма ви е полесно smeenje smeenje
maci_mik is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018, 13:09   #407 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач

dbk's Avatar

Quote Originally Posted by: maci_mik View Post
Ви се случило ли да сонувате филм, се будите на кратко, сфаќате дека филмот не е завршен, па легнувате и го завршувате. И одма ви е полесно smeenje smeenje

Шо филм сонуваше? Се зедоа на крајот? 😂😂😂
Испратено преку мобилен
Old 23-03-2018, 14:38   #408 (permalink) Top
Форум почетник

maci_mik's Avatar

Agreed: 6
Agreed 4 Times in 3 Posts

Quote Originally Posted by: dbk View Post
Шо филм сонуваше? Се зедоа на крајот? 😂😂😂
Испратено преку мобилен
Не, напротив Дарт Вадер го бркаше Метју Нимиц затоа што во акт-ташна носел лош предлог за името на Македонија. Се разбудив пред да дознаам дали има хепи енд
maci_mik is offline   Reply With Quote
Old 25-03-2018, 18:47   #409 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач

dbk's Avatar

Гатачката уште ја нема да се јави. Штета а баш се расоонував у последно време 😁
Испратено преку мобилен
Reply