Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Science and Art > Мистерии

Share This Forum!  
  

Мистерии All about the unexplained.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04-04-2010, 05:59   #601 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 171
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Каква врска има ова што го постираше?!
Да, знаеме точно што означува тој знак и буквите во него - и никогаш немало ни дилема околу тоа (од разговорот меѓу Бог и Мојсеј во Излез).
Не разбирам што сакаш да кажеш...
Zidarski is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2010, 13:11   #602 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

nisto nema veze! terajte
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2010, 16:07   #603 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Nov 2009
Возраст: 33
Sign: Scorpio
Posts: 48
Agreed: 1
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Ме интересира дали сте запознаени со овој симбол. Колку што имам дојдено до информација преку интернет, ова е масонски симбол кој го претставува паѓањето на Луцифер бидејќи тој бил "паднатата ѕвезда" од небото. Е сега како тој се нашол во библиотеката Браќа Миладиновци во Скопје, а истиот без никаква варијација го имам приметено и во средина на подот во една ново-изграден црква близу Крива Паланка, поточно во Гиновци.

Некое објаснение?
Alchemyst is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2010, 23:48   #604 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 26
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Alchemyst View Post
Ме интересира дали сте запознаени со овој симбол. Колку што имам дојдено до информација преку интернет, ова е масонски симбол кој го претставува паѓањето на Луцифер бидејќи тој бил "паднатата ѕвезда" од небото. Е сега како тој се нашол во библиотеката Браќа Миладиновци во Скопје, а истиот без никаква варијација го имам приметено и во средина на подот во една ново-изграден црква близу Крива Паланка, поточно во Гиновци.

Некое објаснение?
Kade e simbolov?????
C U D O is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 01:17   #605 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Nov 2009
Возраст: 33
Sign: Scorpio
Posts: 48
Agreed: 1
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Ах се извинувам, ова е линкот.

Значи не го критикувам симболот негативно, ни поставувањето негово на разни локации и објекти, само ме интригира зошто воопшто се поставува ваков симбол?

Last edited by Alchemyst; 05-10-2010 at 01:18. Reason: мала печатна грешка
Alchemyst is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 16:45   #606 (permalink) Top
Форум почетник
 
DarthKaran's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Возраст: 37
Sign: Cancer
Posts: 47
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Alchemyst View Post
Ме интересира дали сте запознаени со овој симбол. Колку што имам дојдено до информација преку интернет, ова е масонски симбол кој го претставува паѓањето на Луцифер бидејќи тој бил "паднатата ѕвезда" од небото. Е сега како тој се нашол во библиотеката Браќа Миладиновци во Скопје, а истиот без никаква варијација го имам приметено и во средина на подот во една ново-изграден црква близу Крива Паланка, поточно во Гиновци.

Некое објаснение?
Овој е истиот симбол што го користи и НАТО. Не знам дали е масонски или не, ама во право си, го претставува луцифер, Венера, ѕвезда деница, Заратустра итн, во зависност од митологијата. Што мајка (да не речам к*р) бара во библиотеката или по цркви, појма немам
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.
...Then he showed those men of will what will really was.
DarthKaran is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You DarthKaran For This Post:
Alchemyst (05-10-2010)
Old 05-10-2010, 19:27   #607 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Nov 2009
Возраст: 33
Sign: Scorpio
Posts: 48
Agreed: 1
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Да беее сега ми светна дека и НАТО го користи.
Alchemyst is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2010, 10:17   #608 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач
 
dbk's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Aвстралија
Sign: Virgo
Posts: 6,344
Agreed: 2
Agreed 15 Times in 14 Posts
Default

Quote Originally Posted by: DarthKaran View Post
Овој е истиот симбол што го користи и НАТО. Не знам дали е масонски или не, ама во право си, го претставува луцифер, Венера, ѕвезда деница, Заратустра итн, во зависност од митологијата. Што мајка (да не речам к*р) бара во библиотеката или по цркви, појма немам
Штом тој симбол го преставува Луцифер мора да има само едно објаснување, а тоа е дека сите тие што го користат тој симбол се опседнати од самиот Луцифер.
__________________
Don`t be sad, its not worth it.Be happy and think positive. 😉
dbk is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You dbk For This Post:
BUMERANG (22-01-2011)
Old 09-10-2010, 01:37   #609 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 26
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Alchemyst View Post
Ме интересира дали сте запознаени со овој симбол. Колку што имам дојдено до информација преку интернет, ова е масонски симбол кој го претставува паѓањето на Луцифер бидејќи тој бил "паднатата ѕвезда" од небото. Е сега како тој се нашол во библиотеката Браќа Миладиновци во Скопје, а истиот без никаква варијација го имам приметено и во средина на подот во една ново-изграден црква близу Крива Паланка, поточно во Гиновци.

Некое објаснение?
A zosto mislis deka simbolot e masonski.........neli poveke logicki bi bilo da e hristijanski odkolku masonski (cim go ima po crkvite)........eve edna slika koja ima slicnosti so ovaa tvojata.................slikana e vo crkva vo veles...........
Attached Images
File Type: jpg cz.jpg (35.6 KB, 13 views)
C U D O is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2010, 18:16   #610 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Nov 2009
Возраст: 33
Sign: Scorpio
Posts: 48
Agreed: 1
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Како што реков имам дојдено до ваква информација преку интернет и во Македонија досега го приметив на два пати во веќе споменатите локации. Неможам да тврдам ни дека е христијански, бидејќи го имам видено само во една црква, а посред индуктивна логика обопштување од една партикуларност дава многу мала веројатност. Не сум ни комплетно убеден дека е масонски, но сега засега така стојат работите.

Патем, неможам да видам некоја сличност со симбологијата од сликата од куполата, со онаа другата.
Alchemyst is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2010, 12:03   #611 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 26
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Alchemyst View Post
Како што реков имам дојдено до ваква информација преку интернет и во Македонија досега го приметив на два пати во веќе споменатите локации. Неможам да тврдам ни дека е христијански, бидејќи го имам видено само во една црква, а посред индуктивна логика обопштување од една партикуларност дава многу мала веројатност. Не сум ни комплетно убеден дека е масонски, но сега засега така стојат работите.

Патем, неможам да видам некоја сличност со симбологијата од сликата од куполата, со онаа другата.
A kaj treba da go sretnes simbolot za da mozes mozes da potvrdis deka e hristijanski ...........i podobro da ja pises tvojata logika vo postovite, od kade ti e toa mislenje, odkolku bilo sto nelogicno........slicnosti vo dvete sliki, da ima........spored mene....pozdrav
C U D O is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2010, 20:05   #612 (permalink) Top
voskresenie
 
stepo's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: SKOPJE
Возраст: 42
Sign: Libra
Posts: 910
Agreed: 1
Agreed 6 Times in 6 Posts
Default---------- Мислењето е испратено во 19:29 ---------- Претходното беше во 19:24 -------------------- Мислењето е испратено во 19:39 ---------- Претходното беше во 19:29 -------------------- Мислењето е испратено во 19:40 ---------- Претходното беше во 19:39 -------------------- Мислењето е испратено во 19:52 ---------- Претходното беше во 19:40 -------------------- Мислењето е испратено во 20:05 ---------- Претходното беше во 19:52 ----------

stepo is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2010, 23:29   #613 (permalink) Top
Форум почетник
 
DarthKaran's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Возраст: 37
Sign: Cancer
Posts: 47
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

не е лошо предавањето, ама типов е премногу пристрасен. истражувањата за масони не треба да се само на религиозна основа. сум гледал и други предавања од него, и се се врти околу религија. еднаш на пример, 2 и кусур часа зборуваше за тоа дека светот сепак бил создаден од бог за 6 дена, а не за 3-4 милијарди. и „доказ“ за тоа му беше дека во гранитот имало некои кругчиња кои геолозите не можат да ги објаснат... тоа беше се... кругчиња
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.
...Then he showed those men of will what will really was.
DarthKaran is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2010, 00:16   #614 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 26
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

ova ako e ubavo predavanje jas ke se obesam...........MOMENTALNO....
C U D O is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2010, 12:03   #615 (permalink) Top
Форум почетник
 
DarthKaran's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Возраст: 37
Sign: Cancer
Posts: 47
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

ако не знаеш да правиш разлика меѓу „не е лошо“ и „убаво“ тогаш и треба да се обесиш... МОМЕНТАЛНО
читај ги коментарите до крај, како што се напишани
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.
...Then he showed those men of will what will really was.
DarthKaran is offline   Reply With Quote
Old 22-10-2010, 05:19   #616 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 26
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: DarthKaran View Post
ако не знаеш да правиш разлика меѓу „не е лошо“ и „убаво“ тогаш и треба да се обесиш... МОМЕНТАЛНО
читај ги коментарите до крај, како што се напишани
ok..........izvini stvarno ne go procitav celiot post.........bidejki imam procitano preku 3000 postovi kaj koj se branat mislenjata na predavacot-pogore.........i stvarno se dosadni.......pozdrav
C U D O is offline   Reply With Quote
Old 23-01-2011, 18:11   #617 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 76
Agreed: 10
Agreed 1 Time in 1 Post
Default

Citat od Zidarski
"Ова мислам дека го имам одговорено. Проштевајте ако сум го испуштил.
Последниот претседател на САД кој беше масон, беше покојниот Џералд Форд. Војните со арапскиот свет почнаа во времето на Реган и се "утврдија" во времето на Клинтон и двајцата Буш, а ниеден од нив не бил масон."Ne te informirale dobro ili ne si bil na toj cas, a mozebi i ne si dorasnat za da gi znaes najgolemite masoni.
Ako facite Bus ne se masoni, togas ti imas problem.
I sto vi se tolku omileni tie rituali ako ti voopsto ucestvuvas vo niv?

Znaeme sto se pravi na ritualite pogotovo na masonskite.
Takvo elitno drustvo, a pravi rituali, ej RITUALI (ne imendeni) nego RITUALI a sve odbrana elita, poveke od cudno.

Aj bi te zamolil ako sakas, a sigurno znaes barem za nasive politicari,
koj e pogolem mason Branko ili Grujo.
Koga vise si resil da pisuvas za masonite pocesti ne (nas obicnite smrtnici) so edna
vakva informacija.
Bidejki javno se znae deka od MK.gi ima preku 30-tina pa taman rabota ovie lepotani da ne se megju taa "elita"
Ti blagodaram
BUMERANG is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2018, 20:20   #618 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 229
Agreed: 0
Agreed 1 Time in 1 Post
Default

него ќе добие ли Заев малтешки крш'т уште во првата третина од својо потенцијално регуларен премиерски мандат, иако според внатрепартиските искрења нели начуле журнал чаршичаџии дека веќе им најавиле на месните да се спремаат '19-та за предвремени, та да му дојде ко поклон во второто полугодие, иако Иванов ко на секој негов претходник функционерски му дојде по пошта, но ќе да го вакумирал во длабокио фринџ ...

а Банко бре не разбрав во Малта ошол сам по еден, или и нему му го сервирале по дома!? чиниш треба законски да им забрани на Претседниците ни да примаат одликувања од тајни здруженија за време функционерскио мандат, ма,ар што јавно си оит сето тоа!

---------- Post added at 18:20 ---------- Previous post was at 01:16 ----------

Quote Originally Posted by: Zidarski View Post
Давидовата Ѕвезда и Пентаграмот немаат исто значење... Давидовата Ѕвезда е поскоро Библиска традиција, додека пентаграмот е кабалистичка
кабалата нели е паганизам? магиските принципи од истата се дел од аркана знаење на масоните, а бидејќи тие се во голем дел детерминистите зад светскиот поредок постоен или иден јасно е дека го туркатаат човештвото вон Монотеизмот кон паганизам

а дека давидовата ѕвезда е библиска традиција тоа не е точно! тоа е хазарски симбол, кој како дуалистички влече корен од антиката и манихејството односно претходно зороастризмот, хазарите биле пагани кои го прифаќаат јудаизмот како вера но го применуваат како политички фактор за хомогенизација, но ги задржуваат сите своипретходни пагански ритуали и постулати меѓу кои и дуализмот

http://www.hope-of-israel.org/starofDavid.html

https://plus.google.com/105357710201...ts/fHm8DL2KiAb

https://www.jesus-is-savior.com/Fals...r_of_david.htm

да не е без ич еве и официјално еврејско толкување кое воопшто не ја докажува поврзаноста на т.н. давидова ѕвезда туку само фрла паушални претпоставки како би нашло оправдување, но кога ќе си заплеткаат во својта ционитичко-хазарска митологија нема што друго да прават него да се правдаат!

https://www.jewishvoice.org/read/blo...sianic-judaism
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are OffAll times are GMT +2. The time now is 20:17.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51