Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > Business and Economy

Share This Forum!  
  

Business and Economy Information and discussions about business, financials, stock exchanges and economics in Macedonia and the World.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16-11-2010, 17:03   #1 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,141
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default Инвестиции од милијарда евра за изградба на патишта

Првата фаза од тендерот за концесија на патиштата од Коридорот 8 ја поминаа пет конзорциуми, кои ќе учествуваат во постапката за добивање на концесија за изградба, реконструкција, одржување, наплата на патарини и користење на овие патните правци, соопштија од Владата

Click the image to open in full size.

„Избраните конзорциуми до крајот на месецов ќе бидат поканети да ја подигнат тендерската документација и во првиот квартал од 2011 година да ги достават финансиските понуди за двата пакета на патни правци што се предмет на концесија потоа Владата ќе го направи конечниот избор“, изјави вицепремиерот задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски.
Првата фаза ја поминаа израелската компанија Шиком Бинуи заедно со Групо Суарез де Коста од Португалија, Буик Траво во соработка со ДТП Терасмент од Франција и Интертол Јуроп од Унгарија, австриската компанија Штрабах со домашната компанија Гранит, грчката компанија Актори Акто Консешнс и Алпине Бау ГМБХ од Австрија заедно со турската Лимак и Сома Ентерпрајз од Индија.
Изборот на конзорциумот ќе зависи од концесискиот надомест што треба државата да го добива, како и од субвенциите кои ќе ги бараа компаниите поради недоволната фреквентност на македонските патишта.
Пешевски очекува дека постапката ќе доведе до економски развој на државата односно поврзување на Македонија со патната трансверзала Исток-Запад.
Под концесија се даваат два пакета патишта, во првиот пакет патните правци Крива Паланка – Романовце, Кочани – Штип, Миладиновце – Штип, како и патната делница Миладиновце - Штип преку Свети Николе како и Миладиновце – Скопје – Хиподром и обиколницата околу Скопје.
Вториот пакет е со должина патните правци Стенковец – Блаце, Гостивар – Ќафасан, Требениште – Охрид, Струга –Подмоље, патната делница Гостивар – Букојчани – Кичево, Кичево – Требениште, Требениште – Охрид, Требениште – Струга, Струга – Ќафасан и Струга – Подмоље како и веќе изградениот автопат Скопје – Тетово – Гостивар.
Вкупната должина на проектот е 380 километри пат низ државата кои треба да биде финализиран кон средината на следната година.
Патиштата ќе бидат под концесија 35 години,а концесионерите ќе имаат осум години за изградба на патиштата, се очекува изградбата на патиштата концесионерите да ги чини над милијарда евра.
„Државата останува сопственик на патиштата и во текот на траењето на концесијата, а концесионерот изградбата и реконструкцијата ќе ги врши во име и за сметка на државата“, изјави министерот за транспорт и врски, Миле Јанакески.
Тој рече дека цената на патарините ќе биде одредена според методологија која ја носи Владата,

http://forum.com.mk/234089
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2018, 22:24   #2 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

еве една добра причина зошто всушност му требаше на Зајко ваков ерга-омес дил со Ципро кој дури и ко таков нема да помине во Грција, а со надеж дека европеите и нам експресно ќе ни инектираат евро-пеницилинка, а како би куртулиле од рецесија, бар како Премиер ќе има оправдување дека се' што е во негова моќ сторил!

камо да е вака, но се си мислам дека без 100% спремни проекти по К8 и патно и железнички, тешко да се надеваме на експрес кредитирање, а заради прeмiерска флексибилност, макар истата е само тоа, добра волја во однос закоравената грчка ксенофобија, која и овој пат е здраво осигурана [1]
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2018, 00:44   #3 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

па бар ова да им беше осигурано, вака мириса дека пеницилинот понеопходен бил другде него инфраструктурно, или пак некаде зачкрипило во проектот, бидејќи ко што знам дпмн донесе посебен закон за експропријација на траси за патни коридори, или може сум грешка sds во меѓувреме да не го укинал!?

https://telma.com.mk/eksproprijatsij...nija-bugarija/

еве и да е така заради судски лавиринти, за меѓународни коридори Државата треба да има посебен есап и екстра да плаќа компензација, бидејќи додека се начекаат на судски спогодби ќе ја отераат К8 за уште деценија две одложувања, можеби решение е да им дадат акции во МЖ освен финансиска помош за отуѓеното бидејќи цените за експропријација се нешто повеќе од тулумба по квадрат, она да го фтаса стопан на парцела шекер од прва, незнам но ако толку ветуваа а на прва ја глават некаде навистина ја утнале кога предизборно Народ замајувале, на крај ќе излезе бугарите нешто ги уценили, какви ли не се оправдувања ќе си најдат политичарите бидејќи се залетуваат ко прле пред магаре а сетне самарот тежок им бил!?
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Дневни економски и бизнис вести TrOtOaRkA Business and Economy 3262 03-06-2010 17:12
" ЧУДНИТЕ " Божји патишта ateisst Religion and Mythology 5 24-08-2009 14:48
Зошто Религиите и Верите го "докажуваaт постоењето" на Бог ateisst Religion and Mythology 0 17-08-2009 03:05
Црква, архитекти, востаници и провокатори Jakov News and Political talks 231 16-06-2009 07:10
Лага е програмата на владата за 8 милијарди евра инвестиции, смета лидерот на НСДП Тито Пе BorisVM Macedonian Daily News 0 03-03-2009 01:30


All times are GMT +2. The time now is 03:43.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51