Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > Macedonian cities

Share This Forum!  
  

Macedonian cities Skopje, Tetovo, Bitola, Ohrid, Struga, Kichevo, Debar, Veles, Shtip, Vinica, Berovo, Kochani, Radovish, Gostivar... All about Macedonia and their cities.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05-07-2009, 20:51   #276 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 4
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Pozdrav svim ljudima dobre volje.
Ono sto bi me zanimalo a zeleo bih da cujem narocito od onih iz Ohrida, kakva je ponuda original robe odnosno obuce i odece ili je sve to ipak fals.Dali mogu da se nadju originali i koja je njihova cena.Konkretno me zanima srebro. kozne stvari,air max patike i sve sto je vezano za oblacenje.
Unapred vam hvala.
sasa_j is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2009, 21:11   #277 (permalink) Top
Lux et veritas.

 
No_One's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: Во неговите прегратки.
Posts: 16,360
Agreed: 35
Agreed 41 Times in 34 Posts
Default

Quote Originally Posted by: sasa_j View Post
Pozdrav svim ljudima dobre volje.
Ono sto bi me zanimalo a zeleo bih da cujem narocito od onih iz Ohrida, kakva je ponuda original robe odnosno obuce i odece ili je sve to ipak fals.Dali mogu da se nadju originali i koja je njihova cena.Konkretno me zanima srebro. kozne stvari,air max patike i sve sto je vezano za oblacenje.
Unapred vam hvala.
Оригинал обувки - (ципеле) само во „Антилопа„ а цените се од 100 евра па нагоре.

Оригинал гардероба има само во еден бутик кој е отворен пред 10 дена, незнам како се вика ама е во чаршијата и неможеш да го промашиш - цените се многу солени, еден каиш за пантолони е 100 евра.

Кожни работи ( облека ) тешко дека ќе најдеш, а оригинал нема.

За оригинал охридски бисер само кај „Филеви„ тоа е продавница на 20 метри од Чинарот и фонтаната. Секој може да те упати точно на местото.

Сребро и друг оригинален накит во „Деребан„ и тоа е чаршијата. Нема кој не ја знае неговата продавница и работилница. Се е на едно место. Оригинален сребрен ( и друг) накит рачно изработен. Бренд за македонскиот филигран и накит.


Вангел Деребан е национално богатство и заштитен знак на Охрид !


Во филигранот на Дерабан се вградени национални белези и во него пулсираат исконските дамари на македонската стара цивилизација. Тој е синоним за македонскиот филигран и во неговиот дуќан дишат охридското и македонското кујунџиство од турско време до денес. Ова беше истакнато на Творечката лабораторија на која беше претставено делото на Вангел Деребан, со која отпочнаа свеченостите по повод патрониот празник на Охрид Свети Климент Охридски- заштитникот на градот и на Македонската православна црква.
Click the image to open in full size.
„Делата на Деребан со своето врвно филигранско мајсторство ја одразуваат специфичноста на македонската култура и традиција“, истакна етнологот Марија Каневче.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Вангел Деребан е национално богатство
Зборувајќи за неговите дела, Драгица Силјаноска истакна дека Вангел Деребан е национално богатство и заштитен знак на Охрид. „Тој го прослави македонскиот филигран и накит кој го носат видни светски личности меѓу кои данската принцеза Маргарит II и поранешниот државен секретар на САД Медлин Олбрајт“, рече Силјаноска.
Click the image to open in full size.Вангел Деребан вели дека и понатаму оди во неговиот дуќан во охридската чаршија. „Подработувам по некој брош или прстен, а би сакал моите деца да ја продолжат традицијата“, рече Деребан.
Вангел Деребан е роден во Струга пред 87 години. Филигрански чирак бил уште од најрано детство. Тој е шеста генерација филигрански мајстори на фамилијата Деребан. Сребрената пеперутка позната по тв спотот „Купувајте македонски производи“ која се чува во националниот Музеј на Македонија ја има изработено неговиот татко Александар.
Пред две години Вангел Деребан го доби највисокото општинско признание, Свети Климентовата награда. Тој е и автор на две книги „Битола град на мојата младост„ и „Македонски накит“.
Click the image to open in full size.
инсерти од документарниот филм за Дерабан на ТВМ
Во рамките на свеченоста посветена на делото на Вангел Деребан, во малата сала на Центарот за култура беше прикажан документарниот филм посветен на големиот филигрански мајстор во изработка на локалната телевизија ТВМ.
OHRIDNEWS
__________________
The fascination of shooting as a sport depends almost wholly on whether you are at the right or wrong end of the gun.
No_One is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2009, 22:52   #278 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 4
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Hvala na brzoj informaciji, mislim da takve informacije o raznim cenama proizvoda sto za oblacenje ili sami suveniri,cene u raznim restoranima.... puno interesuje turiste koji bi hteli na odmor u Ohrid.Probajte da ponekad nastavite i sa ovim informacijama.
Jos jednom vam hvala.
sasa_j is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2009, 19:30   #279 (permalink) Top
Lux et veritas.

 
No_One's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: Во неговите прегратки.
Posts: 16,360
Agreed: 35
Agreed 41 Times in 34 Posts
Default

Почна разгледувањето на финалните кандидатури за избор на 7 светски чуда на природата


Click the image to open in full size.Од првичните 441 номинација од 222 земји, 28 ќе влезат во финаналната трка за избор на нови 7 светски чуда на природата.

Во Цирих - Швајцарија арбитражната комисија вчера започна со разгледување на 77-те кандидатури од кои ќе бидат избрани 28 финалисти. Со комисијата претседава поранешниот генерален секретар на УНЕСКО, Федерико Мајор, додека имињата на другите 6 члена се држат во најстрога тајност, за да се избегне било каков притисок врз нив. Меѓу најсериозните конкуренти за влез во финалната фаза од кампањата за избор на новите 7 светски чудана природата се и Охридското Езеро и Пештерата Врело од Македонија кои обезбедија пласман во полуфиналето. Според националниот комитет за номинација, големи се шансите една од овие две природни атракции да влезе во финалето.

Дали тоа ќе се случи и кои ќе бидат 28-те финалисти ќе се знае на 21 јули околу пладне кога ќе биде соопштена одлуката на арбитражната комисија за избор на новите 7 светски чуда на природата.

Во глобалната кампања за избор на новите 7 светки чуда на природата, која се смета за најмасовна досега, учество зеле повеќе од 100 милиони луѓе од сите континенти, возрасти и социјални групи, а се очекува до нејзиното завршување бројот на гласачи да надмине една милијарда. Доколку Охридското Езеро влезе во финалето тоа ќе биде исклучителна можност за негова промоција во светот, бидејќи во кампањата за избор за новите светски чуда на природата ќе бидат вклучени најреспектабилните медиумски куќи во светот како „CNN“, „Routers“, "BBC", „АP“ и други.


Ohridnews

__________________
The fascination of shooting as a sport depends almost wholly on whether you are at the right or wrong end of the gun.
No_One is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 13:11   #280 (permalink) Top
Форумски пензионер
 
Satanico Pandemonium's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: .
Posts: 3,794
Agreed: 0
Agreed 9 Times in 9 Posts
Default

Слика и прилика на тоа како Охрид е уништен. Се изградија такви зградурини само за да некој профит оствари, а после тоа се е баталено. Некој во власта собира мита за издавање дозволи за градба, додека на никого не му текнува порези да собира и давачки за одржување да воведе. Така да направат, утре малце што секоја буша и шуша ќе купува по Охрид.

http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=16294
Satanico Pandemonium is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 11:04   #281 (permalink) Top
Форум почетник
 
dimigor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Возраст: 35
Sign: Virgo
Posts: 17
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Ohrid si e Ohrid...samiot si zbori za sebe.Lepota makedonska!
Popadnav na edno ohridsko pesniche....se izgaziv od smeenje....ako imate zelba mozete da go chuete

http://mesto.com.mk/video/f898872c079b794/
dimigor is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2010, 00:58   #282 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Feb 2010
Возраст: 65
Sign: Taurus
Posts: 10
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: anadenda View Post
Zdravo svima... Slucajno sam na Vasem forumu... trazim nesto, ali ne mogu a da se ne ukljucim kada se radi o Ohridu...
Ja sam iz Srbije i jedino mesto u kom sam letovala u vreme SFRJ, bio je Ohrid, i to je mesto, gde kad odes jednom, onda vise ne mozes da ides nigde drugde.
U Ohridu sam bila desetak puta, a poslednji put 1989.god. i ne mogu da Vam opisem koliko bih rado da ponovo prosetam glavnom ohridskom ulicom, pogledam jezero sa Svetog Nauma, pogledam ceo grad sa Svetog Klimenta. Moj suprug nikada nije bio u Ohridu, i stalno ga davim pricama o najlepsem mestu na svetu.
E, gospogjo evo ti jedan koji je napustio svoje ognjiste kad ste zadnji put bili tamo.
Vidim ja sta sam izgubio, srce mi se steze da se vratim, kosti da odmorim i ostavim.
To vam je ono sto su ne slucajno Miladinovci napisali " T'ga za jug" da vidam Ohrid
Struga da vidam, da si ojdam tamu k'j slnce grejt.
Pa nek vam je prijatan odmor ove godine, ostanite ekstra jedan dan za mene.
zelju vam salje ohrigjanac
kukule is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 15:51   #283 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default OHRID 1963 - 2010

Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2010, 01:49   #284 (permalink) Top
admin

 
slasa's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,572
Agreed: 73
Agreed 34 Times in 32 Posts
Default

http://www.apartmanijoce.com.mk/zanas.htm
slasa is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2010, 12:23   #285 (permalink) Top
Сеирџифка
 
Betonka's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: НеТука!
Возраст: 31
Sign: Cancer
Posts: 16,326
Agreed: 154
Agreed 170 Times in 158 Posts
Default

Click the image to open in full size.
__________________
There are so many people out there who will tell you that you can't. What you've got to do is turn around and say "watch me"!


Betonka is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2011, 17:52   #286 (permalink) Top
lavica
 
milijana's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: vo postela od svila
Posts: 2,003
Agreed: 29
Agreed 39 Times in 37 Posts
Default

Odete luge vo Ohrid..i obavezno da go posetite Sv.Naum.Mene lani mi se ispolnija dvete zelbi koi si gi zamisliv.Cudesa e mestoto.I ovaa godina ke go posetam..vetiv kafe da pijam na Kaneo so edni prijatelki..(taa tisina ke ve odmori)pozzz
milijana is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2011, 15:18   #287 (permalink) Top
Administrator
 
Sisi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Administracija
Posts: 11,625
Agreed: 9
Agreed 9 Times in 8 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Betonka View Post
Click the image to open in full size.

Да не пукнеш!!! Одамна не сум се смеела од срце...налеееееттт!!!
__________________
Time flies. And where did it leave you? Old too soon, smart too late.
http://forums.vmacedonia.com/signaturepics/sigpic11439_10.gif
Sisi is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2018, 23:52   #288 (permalink) Top
admin

 
slasa's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,572
Agreed: 73
Agreed 34 Times in 32 Posts
Default

Ohrijgani si kupija kajcina za da mozat da si veslet niz ulici do prodavnica
slasa is online now   Reply With Quote
Old 21-03-2018, 11:46   #289 (permalink) Top
Lux et veritas.

 
No_One's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: Во неговите прегратки.
Posts: 16,360
Agreed: 35
Agreed 41 Times in 34 Posts
Default

Не сите комшија. Само оние шо го узурпираа езерото.
__________________
The fascination of shooting as a sport depends almost wholly on whether you are at the right or wrong end of the gun.
No_One is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You No_One For This Post:
slasa (21-03-2018)
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Археолошко откритие во Охрид f9 Macedonian History 14 10-02-2010 03:48
ВМРО ДПМНЕ: Градоначалникот на Охрид купи луксузно службено возило barba Macedonian Daily News 6 01-10-2009 16:07
Целосно откопување и реставрирање на античкиот театар во Охрид barba Macedonian Daily News 0 18-04-2009 18:15
Кривични пријави против две лица за градежна афера во Охрид BorisVM Macedonian Daily News 0 30-01-2008 08:22
ПРАВОСЛАВНИТЕ ЦРКВИ ДОАЃААТ ВО ОХРИД barba News and Political talks 18 18-09-2007 14:48


All times are GMT +2. The time now is 19:58.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47