Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > Macedonian cities

Share This Forum!  
  

Macedonian cities Skopje, Tetovo, Bitola, Ohrid, Struga, Kichevo, Debar, Veles, Shtip, Vinica, Berovo, Kochani, Radovish, Gostivar... All about Macedonia and their cities.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12-06-2009, 17:36   #51 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

Noviot spot - Macedonia timeless

MACEDONIA TIMELESS - new video
Macedonia Timeless PR MK e новиот спот за туристичка и културна презентација на Македонија, а наменет да се емитува на светските ТВ канали. Продукцијата на спотот е на Пристоп МК, автор на спотот, сценарист и режисер е Игор Иванов- Изи.
Директор на фотографија е Џајлс Натџенс (Giles Nuttgens), a музиката е на Златко Ориѓански.

Macedonia Timeless PR MK is the new TVC for presentation of tourism and cultural beauties of Macedonia. TVC is intended to be broadcasted on the world TV channels. The production of the TVC belongs to Pristop MK. Its complete author, screenwriter and director is Igor Ivanov Izi.
Director of photography is Giles Nuttgens, and the music is composed by Zlatko Origanski.

__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2009, 22:50   #52 (permalink) Top
Форум зависник
 
Vertigo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Возраст: 33
Sign: Leo
Posts: 1,807
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Новиот спот ми се допаѓа многу повеќе од стариот.
Браво Изи!
__________________
Where there's smoke there's . . . pollution.
Vertigo is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2009, 23:58   #53 (permalink) Top
Administrator
 
Sisi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Administracija
Posts: 11,625
Agreed: 9
Agreed 9 Times in 8 Posts
Default

Добро направено. И мене ми се допаѓа. Ова веќе наликува, ама само наликува на туристичка пропаганда. Се надевам дека во следниот, ќе им покажеме дека имаме една писта за авиончиња, неколку автопатчиња со дупки, два-три саглам хотели и прекрасно езеро, фала му на Бога. Ако шлапнат уште 2-3 глисерчиња во вода, тамам.
Е да, имаме и згодни девојки, слушаме светска музика, зборуваме многу јазици, насмеани, баш ни е гајле за светов, и понекој добар бизнисме се наоѓа, а коли..па..па..подвижни дискотеки, казина на секој чекор. Имаме бе, имаме, не е дека не.
__________________
Time flies. And where did it leave you? Old too soon, smart too late.
http://forums.vmacedonia.com/signaturepics/sigpic11439_10.gif
Sisi is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2009, 00:33   #54 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,628
Agreed: 76
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

samo pamet nemame
MakOhrid is online now   Reply With Quote
Old 17-06-2009, 12:08   #55 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

mene poveke mi se dopaga spotot na milco mancevski...

btw denes premierno na MTV odeshe i tretiot spot (neshto so skejteri niz gtc itn itn itn) nemozam seushte da go najdam na youtube....
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 19:18   #56 (permalink) Top
не те терам , ти кажувам
 
zuzu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Возраст: 50
Sign: Aquarius
Posts: 379
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Ако кажам дека е плагијатот безмалку подобар од оригиналот , дали ќе бидам фер кон двајцата автори?

Музиката ...на моменти...ама ...арно излегло , ...туку што правиме кога ќе се стрчаат странците , а кај нас , вистина ,дупка до дупка патиштата....
__________________
јас само си го шетам огледалото

ТИ САМ СИ ГЛЕДАШ како те дотерале

Нееежно отстранете го на баба мајмунчето од огледалото.
Мајмунчињата ОБОЖУВААТ да се огледуваат!
zuzu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2009, 23:00   #57 (permalink) Top
What's Your Name
 
vardarce's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Buenos Aires
Posts: 9,977
Pictures: 11
Agreed: 2
Agreed 4 Times in 4 Posts
Default

Quote Originally Posted by: zuzu View Post
Ако кажам дека е плагијатот безмалку подобар од оригиналот , дали ќе бидам фер кон двајцата автори?

Музиката ...на моменти...ама ...арно излегло , ...туку што правиме кога ќе се стрчаат странците , а кај нас , вистина ,дупка до дупка патиштата....
Шо се битни дупките на патот, коа странецот ќе има тука други дупки за дупење колку му душа сака и тоа покрај езеро.
__________________
Ако доам на кафе, ќе стаиш ли по една ракија?
vardarce is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2009, 15:40   #58 (permalink) Top
не те терам , ти кажувам
 
zuzu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Возраст: 50
Sign: Aquarius
Posts: 379
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: vardarce View Post
Шо се битни дупките на патот, коа странецот ќе има тука други дупки за дупење колку му душа сака и тоа покрај езеро.
После не сме биле отворени кон светот , и светскиот ...ум , капитал.....шо ќе дадат...

---------- Мислењето е споено во 15:40 ---------- Претходното мислење е од 15:32 ----------

Quote Originally Posted by: barba View Post
mene poveke mi se dopaga spotot na milco mancevski...
Чудно , ама , знаеш дека откако го гледав вториот , ОДЕДНАШ , и мене првиот спот повеќе ми се допаѓа ...
не дека и претходно не ми се допаѓаше , туку , некако ....
нова перспектива ли е ...
некои мали преправки ли се
(знам оти тогаш беше ``на брзинка `` правен,
а делата на Манчевски се обично КРАЈНО обсмислени)
__________________
јас само си го шетам огледалото

ТИ САМ СИ ГЛЕДАШ како те дотерале

Нееежно отстранете го на баба мајмунчето од огледалото.
Мајмунчињата ОБОЖУВААТ да се огледуваат!
zuzu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 08:52   #59 (permalink) Top
יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָ
 
barba's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Skopje
Возраст: 40
Sign: Scorpio
Posts: 10,140
Agreed: 121
Agreed 47 Times in 46 Posts
Default

Златна статуетка „Мобиус“ за трите спота на Манчевски од циклусот „Македонија вечна“

Серијата од три рекламни спотови „Македонија вечна“ во режија на Милчо Манчевски и во продукција на Елена Станишева од „Банана филм“ освои прва награда на фестивалот за реклама „Мобиус“ во Калифорнија.

Трите спота „Македонија вечна“, „Храмови“ и „Археологија“ победија во категоријата Рекреација/забава/туризам и се наградени со златна статуетка „Мобиус“.

Спотот „Македонија вечна“ е номиниран и во селекцијата „Најдобри од најдобрите“ во медиумиот телевизија и влезе во потесниот избор заедно со по еден спот од Франција и од Австралија.

Меѓу годинашните учесниците на еден од најстарите фестивали за реклама во светот се и светските рекламни гиганти. Учествуваат реклами од 29 земји мегу кои и САД, Канада, Јапонија, Франција, Германија, Австралија, Германија, Кина, Шведска и Холандија, во најразлични медиуми како ТВ, радио, Интернет, печатени и други во над 100 категории според темата.

За најдобра реклама од сите категории се кандидираат победниците од 11 медиуми. Официјално победниците по категории ќе бидат соопштени на 22 февруари.
__________________
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain
strength,
Trough
strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free

barba is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2018, 18:08   #60 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 229
Agreed: 0
Agreed 1 Time in 1 Post
Default

сега добар туристички маркетинг спин би било дпмн од опозиција да го ангажира Милчо да направи пародија со North Macedonia Timeends

а sds ко на мајтап х2 таквиот да го пуштат на цнн летово да врти

мислам ако веќе тераме надреално нек се смее свет на сета наша мака та да ги олабаиме од нивните геополитички гурабии, прилика која втор пат нема може да ја имаме, а логично е дека од секаков паблисити стант можеме туристички да подзасукаме внимание! посебно фора би било за сите оние млади кои не се замараат со политика но се навлечени на сензационализам, НО кај нас спиноф логичари тнко, дури и Дал Фуфо да си поигра приватно со муабетов нема да ја утне! но да не претеруваме да не викнат дублер на Зоко за пиц мајстор

---------- Post added at 16:08 ---------- Previous post was at 01:03 ----------

мубаетов ми е дека за Зајко Идентитетот е налик кашкавал, којндури и тестото (Уставот) да си остане исто, чоекот како би ја стаил пицата во отан фурна, спремен е да го изренда по мерак на комшиите, а не на домакините, нели нему побитни му се муштериите отколку реномето на Ресторанот, онака брза кујна со импровизирано мени а како би искористил додека е тој во кујна да се опушти без многу многу да се препоти од работа, мислам поуба аналогија за брзоплетиот преддоговор меѓу него и Ципро здравје!
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Alexander III the Great, King of the Macedonians MakOhrid Macedonian History 7 04-08-2010 16:35
The Slavic Settlement in Povardarje (Republic of Macedonia) Progok Macedonian History 13 21-12-2009 16:18
Критики dbk #macedonia IRC FAQ 192 26-10-2008 16:13
Dedanoe's involves in the global political streams! dedanoe Macedonian History 0 24-10-2008 12:26


All times are GMT +2. The time now is 20:18.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51