Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > World News

Share This Forum!  
  

World News News and discussion about the World events.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23-04-2018, 21:50   #1 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default prestanete so pregovorite

http://expres.mk/profesor-na-oksford...ite-so-grcija/
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2018, 20:34   #2 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

логично по одбивањето и на овој дил (на Зајко и Ципро) во грчкиот парламент, следно што ни останува е ова, иако начинот на кој Зајко го темпирал истиот им остава простор на грците тие да се извлечат предвреме, со оглед дека Македонскиот Народ ќе го одбие дал референдумски дал парламентарно, та ко некоперативни пак нас да не условуваат на преговори евроатланските детерминисти, иако зависи и дали уште сега пред премиерско потпишување неа-демократиа ќе издејствува парламентарна расправа та и до тоа да не дојде!

а во кој случај конечно нас ни се одврзани рацете да бараме Достоинствен излез од еа-стапициве за одродување! иако куражов е ситна работа во однос како тоа треба да го сториме, а со власт која речиси намерно не турка во рецесија и дополнително ни се врзуваат рацете тоа да го изведеме прецизно а одржливо, без притоа да има економски раст и стабилност, но ВОЛЈАТА ЗА СЛОБОДА е поголем мотив него стравот од економско лимбо, ве поздрави Палестинскиот Народ, а за конечно да одолееме и во такви околности ќе треба озбилно преструктуирање на системот кој би се растеретил од многу транзициони гурабии, што е возможно само доколку сите сили ги впегнеме научно и граѓански заради максимално пеглање на сите решенија, а што е изводливо само прeку задолжителни институционални е-форуми, та бар администратовците да можат да се помогнат и на мегдан ги вадат сите системски куршлуси како системот би функционирал подмачкано, иако паметно ќе биде и научната фела да може вака да ги прочешла сите стратегии како Македонија би забрефтала кон поуба иднина ...

Quote:
23.04.2018 - Професор на Оксфорд бара прекин на преговорите со Грција

...

Како треба да се прекинат преговорите? Македонската влада и повеќе од доволно слуша од не-Македонци што треба да се прави, особено од меѓународни фигури чија вистинска лојалност можеби лежи на друга страна. Нерадо коментирам, но ми се чини дека најдобро би било, како суверена и слободна држава, Македонија да ги прекине преговорите за името зашто не постои добро време да се реши прашање во кое една земја или етничка група не го признава правото на постоење на друга земја. Ова е поентата на кампањата на Македонското меѓународно движење за човекови права „Нашето име е Македонија“.

Наместо тоа, Македонија и Грција можат да го продолжат постепениот процес на подобрување на меѓународните односи случај по случај. Исто така, по мое мислење, со оглед на несреќната историја на странско мешање во Македонија, централниот фактор во сегашната криза, владата не би требала да одолговлечува во прогласување персона нон грата и одземање на дипломатски и други визи на лица за кои ќе се покаже дека дејствувале спротивно на интересите на земјата. Ако има лица во високите ешалони на сегашната влада кои спаѓаат во оваа категорија, тогаш тоа е прашање за македонскиот народ а за на странците, како ќе дејствуваат.

Професорот Џејмс Петифер е автор на единаесет книги за балканот по Отоманската империја и предава на Универзитетот Оксфорд, Велика Британија

— Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) активно работи на полето на човекови и национални права на Македонците и другите обесправени народи од своето основање во 1986 година. За повеќе информации: 1-416-850-7125, [email protected], www.mhrmi.org, twitter.com/mhrmi, facebook.com/mhrmi, instagram.com/MacedonianHumanRights, mhrmi.org/OurNameIsMacedonia #НашетоИмеЕМакедонија

https://web.archive.org/web/20180614...ite-so-grcija/


---------- Post added 15-06-2018 at 18:34 ---------- Previous post was 14-06-2018 at 13:19 ----------

доколку и овој дил пропадне, лично не гледам друг потег туку силна меѓународна агитација, почнувајќи од ООН па натаму ...
колку маченичка улога имаат денешниве генерации кои треба да изберат помеѓу Идеализам и материјализам, особено што преку првиов добиваме гориво за сопственото постоење, додека преку другиов лубрикант за истото, смислата најверојатно е некаде посреди - каде нит треба Ние да се обезличиме како би се зачлениле во клубот на европските материјалисти, нит пак треба да се возгордееме и на истите да им се подбиваме, што морам да кажам со последните потези на наше враќање во игра за време мандатите на дпмн ептен им загорчи тоа евро-бирократските асоцијативни математики, односно офанзивните спотери како што се хашката пресуда, антиквизацијата и кинеското партнерство, а фалеше уште и дезинфекцијата во ООН каде и почна цело ова паразитирање на грчката политика!
но по мене колку и да е битно ова е едно од помалите гајлиња за земјата, со оглед дека на истото може да се гледа од сосем позитиви аспекти, а најбитно, немаше ни да чуе светот за Нас да не беше цела оваа фатаморгана, што велеше Митко Атанасовски секое врапче на секоја гранка ќе вели ВМРО Македонија, само фали и гулабите во ООН да пропеат! освестени пријатели имаме треба само нивната волја да ја насочиме, во секој случај нема што да изгубиме доколку грците и понатака не блокираат!
Quote:
According to former US Secretary of State, Lawrence Eagleburger, “The name dispute is unnecessary and unfounded, since Macedonia was called the same in the time of former Yugoslavia and this did not cause any problems then”. He added, “Is there anything more immature and more foolish than ‘blackmailing’ a nation by denying its membership in international organizations, which goal is to preserve the peace and protect their members from aggression of non-members.”

The first UN mediator for the name dispute, Robin O’Neil, said that “Macedonia must not and will not change its name in order to appease Greece. If Macedonia succumbs to pressures and changes its name, such events will only give more firepower to Greece until it reaches its final goal – Macedonia to vanish from the map.”

https://turkeymacedonia.wordpress.com/page/62/
__________________
...

Last edited by pero bravarot; 14-06-2018 at 15:23.
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2018, 20:21   #3 (permalink) Top
Stay Thirsty My Friends!
 
BorisVM's Avatar
 
Join Date: Jun 2001
Location: Skopje, Macedonia.
Posts: 27,366
Pictures: 5
Agreed: 7
Agreed 36 Times in 32 Posts
Default

Siguren si deka referendumot kje bide odbien? Jas ne sum bash, bez razlika na chukanje po gradi po socijalnive mrezhi,
__________________
Everyone has talent. What is rare is the courage to follow the talent to the dark place where it leads.
BorisVM is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2018, 12:05   #4 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

ne se brani MK od fb i stotina lujge na plostad makedonecot nema muda da se krene protiv ova predatstvo
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2018, 19:35   #5 (permalink) Top
Stay Thirsty My Friends!
 
BorisVM's Avatar
 
Join Date: Jun 2001
Location: Skopje, Macedonia.
Posts: 27,366
Pictures: 5
Agreed: 7
Agreed 36 Times in 32 Posts
Default

Quote Originally Posted by: MakOhrid View Post
ne se brani MK od fb i stotina lujge na plostad makedonecot nema muda da se krene protiv ova predatstvo
Na FB site se jaki. Ama malku ako treba da se potroshi sto rabota ili pak ne daj bozhe pari...
__________________
Everyone has talent. What is rare is the courage to follow the talent to the dark place where it leads.
BorisVM is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You BorisVM For This Post:
MakOhrid (18-06-2018)
Old 18-06-2018, 00:28   #6 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Arrow

во право сте, дури и на форум каде постои архивирана дебата веќе никој не се одважува да дума, но би Ве замолил Браќа на песимизмот да не му оставате простор ни во мисли а не пак да е пишан, среќа постои референдум та Народот да може и да си каже искрено своето, со каква и пропаганда да го товарат! Идеализмот не заборавајте секогаш проработува на маса ако истата е чиста! нема потреба од тревожење заради недоносено сценарио, а и во спротивен случај никој не може во постојниве околности да ни ја сотре Слободната Волја, ниту волците во овча кожа!

Ние македонците по природа сме опуштени до болка, но ако дојде навистина нож до коска, тогај уверен сум сите на улица ќе излезат, нели кој да ја прља кој да ја чисти, а нормално мнозина и од страна да навиваат ... сега со ваков ерга-омнес уставно условен дил дпмн нит при диктатура неможат да го натераат на парламентарна ратификација, дури и самите може да го блокираатбреферендумот бидејќи без избрана изборна комисија истиот не ни може да се распише, така да не е нит време нит место каде македонците би скокале ко што тоа го прават грците јасно фолклорно-политички, во секој случај Животот е Убав и секогаш радувајте му се бидејќи ни ет на Поклон од Бога и нему Благодарете Му и барајте Трпение Смирение и Спасение низ Молитва за тоа ...

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:20 ----------

ова сценарио впрочем е добредојдено за малку од малку да олабават грците со својата ксенофобија, односно си отворат по дома и официјално дебата зошто нас фсушност нивните политички елити сакаат да не обезличат, просто еден век им е перен мозок ариевски, та и преку ноќ тешко сето тоа да се демонтира, макар и ги уценувале со шут од еврозоната!

Ние не треба да паѓаме на нивните сопки, а не пак да се фатиме и ние во ксенофобна стапица, бидејќи за тоа како Православни и немаме потреба, но треба да се трудиме да отвориме сред еу историска дебата за час поскоро да стигнеме и до историско помирување, за потем со лесно да најдеме обострано разбирање и за нивните но и за нашите стравови, а само така е возможно да стигнеме до одржливо меѓусебно решение!
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2018, 20:32   #7 (permalink) Top
Stay Thirsty My Friends!
 
BorisVM's Avatar
 
Join Date: Jun 2001
Location: Skopje, Macedonia.
Posts: 27,366
Pictures: 5
Agreed: 7
Agreed 36 Times in 32 Posts
Default

Ne znam sto da kazham. Se e poludeno, barem po ova sto sledam po socijalnive mrezhi.
__________________
Everyone has talent. What is rare is the courage to follow the talent to the dark place where it leads.
BorisVM is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2018, 22:18   #8 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

kako da ne poludi se prodade pederon, gi smesti terorist vo parlament za predsedatewl se prasvam zosto ginea lujge 2001 za ova li , kolku da ne cinese grujo i kolku da kradese ne e predade Makedonija
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 00:04   #9 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

чек чек битно е како се ќе завози и заврши дилот, хипотетички и да помине ова, зошто утре сето повторно да не може да се ресетира!? за тоа има мал милион начини, првиот колапс на еу! вториот колапс на светска економија! третиот 3-та светска војна! четвртиот природна катаклизма! итн. итн. првата грешка на детерминистите е дека дилов има фабричка грешка ерга омнес, вториот дека толку на јуриш го тераат муабетов да единствен резултат на тоа ет Брза Кучка Слепи Кучина Раѓа!

но, исклучивоста и песимизмот (обострано) само може да ни се удрат од глава во моментов и да се случи граѓанска војна доколку и дпмн не даде амин за вакво нешто!

Господ На Сите Да Ни Е Напомош!
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 00:50   #10 (permalink) Top
Stay Thirsty My Friends!
 
BorisVM's Avatar
 
Join Date: Jun 2001
Location: Skopje, Macedonia.
Posts: 27,366
Pictures: 5
Agreed: 7
Agreed 36 Times in 32 Posts
Default

Quote Originally Posted by: pero bravarot View Post
чек чек битно е како се ќе завози и заврши дилот, хипотетички и да помине ова, зошто утре сето повторно да не може да се ресетира!? за тоа има мал милион начини, првиот колапс на еу! вториот колапс на светска економија! третиот 3-та светска војна! четвртиот природна катаклизма! итн. итн. првата грешка на детерминистите е дека дилов има фабричка грешка ерга омнес, вториот дека толку на јуриш го тераат муабетов да единствен резултат на тоа ет Брза Кучка Слепи Кучина Раѓа!

но, исклучивоста и песимизмот (обострано) само може да ни се удрат од глава во моментов и да се случи граѓанска војна доколку и дпмн не даде амин за вакво нешто!

Господ На Сите Да Ни Е Напомош!
Kako sto trgnala Vankovska i kompanija, gradjanska vojna i ne e tolku iskluchena.
__________________
Everyone has talent. What is rare is the courage to follow the talent to the dark place where it leads.
BorisVM is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 17:36   #11 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

Ванковска како и Иванов сигурно и дпмн, гледаат на ова легалистички дека е нелогично невозможно и самоубиствено од коренот на нашата државност ко што е АСНОМ да се откажеме, а зошто бидејќи тоа на грците им се сакало, та малку им беа сите отстапки до сега, та сега и ерга омнес да се надеваат да им испорачаме со што дефакто АСНОМ ќе го фалсификуваме, иако и ова со Името е премногу проблематично како насила сме уценети за негова промена макар не била уставна!

но, предност е што дилов е условен од наша страна со референдум, а за кој дпмн треба да се согласи и да не се плаши од фалсификат ко што се плаши Ванковска, туку треба истиот биометриски да го услови за да биде речиси невозможно да се фалсификуваат гласови, освен доколку мвр не испринта фалц лични карти, но што би се проверувало и евидентирало со програм за инситу база на отисоци кои претходно би се пребројале за уникатност т.е. да не се појавуваат преклопувања!

проблемот е пропагандата да нас соросоидите сега медиумски не уверуват дека не е фрка да се обезличиме, дури и не сме ги отпочнале еу-преговорите, а се однесуваат ко да е тоа свршен чин, а само чекаме да се преброиме дали сме за Идеализам како Себството или материјализам како еу-членство, заради кое ете дури и уставно сакаат да се самоукиниме како Изворни а да сме еу-членка ко новокомпонира граѓанска заедница, ако толку не е болно нека го сторат сите истото во еу т.е. се фадерализираат а потем нам ваков експеримент нека ни продаваат, вака ние стануваме блупринт далеку претходно, јасно доколку навистина Народ е заслепен по то евроатланските фатаморгани та и референдумски се самоодроче!

навистина е срамно да си смениш личноста под присила, а заради унија или сојуз кои се на стаклени нозе, чекајќи само ден кога ќе се скршат бидејќи се пукнати! затоа и уверен сум мнозинството македонци ќе одолејат на ваква ерга омнес стапица и негативно ќе се изјаснат на Референдум за ерга омнес обезличување!
__________________
...

Last edited by pero bravarot; 21-06-2018 at 01:16.
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 19:35   #12 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

Vankovska e vo pravo ne e predavnik
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2018, 22:33   #13 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

не реков дека е предавник туку дека удбашки делува да не се чуе Гласот на Народот Референдумски, а дпмн доколку се плаши дека таков ќе биде фалсификуван нека го услови истиот оштроумно биометриски, бар тоа во овие времиња денес е возможно! доколку пак sds не се согласат за тоа нема ниту референдум ниту избори и статус кво додека ко што велат sds не купат уште некого за да си обезбедат 2/3-тинско мнозинство, но повторно тоа не е никакво решение да тоталитарно се протуркува тука еа-детерминизам по цена и на граѓанска војна, Дај Боже сите да се освестат дека сосила убаина небива!

https://www.maklezet.mk/community/in....msg379#msg379

но, како sds дојде и до овие проценти во парламент, ова мораме легислативно и дополнително да го испегламе, да при следни избори оние кои коалицираат да неможат да променат страна преку ноќ, односно тоа да треба на брзи прегласувања во оние региони каде пратеникот добил бонус гласои повторно да мора да добие и граѓанска согласност за неговата рокада, а не вака удбашки да си шалтаат кој кога сака, та треба и повеќе од менување на изборниот законик, односно во кој и да е модел, да се најде начин како вакви куршлуси натака да не се повторуваат!

тука е и' воедно битно да се знае дека национални политики, а врз основа на кои некој дошол на власт да се кривично дело доколку манипулирал со гласачите, односно она на жими мајка да си се сместуваат во фотеља, а потем пупу неважи! зар Зајко не собра екстра доверба за сигурни гласои на муабетот дека не ет за ерга омнес, а сега оп сум ве лажел, бре еј јас сум ви премиер не лутете се, сум се колнел во Устав кој сега и ќе ви го испосерам, а за тоа та уште и треба сите да аплаудираат, бреј колку само либерален изборен закон имаме, кај им е одговорноста не само на партиите и пратениците, туку и на Народот кој во континуитет ова им го дозволува вака од него абдал да прават, а заради лични или туѓи инстереси, какво и оправдување да си нашле за нив!

---------- Post added 22-06-2018 at 20:33 ---------- Previous post was 20-06-2018 at 23:10 ----------

еве убав исклучок во однос коалициите т.е. независните кандидати логично како непартиски треба да се иземени од ваков предлог горе, бидејќи како такви не добиле гласои изборно заради партиска програма туку заради лична заложба, иако би требало и тие на своите гласачи да им предочат зошто и како со некого би коалицирале за бидат како Народни Избраници транспарентни до крај односно утре не им замерат ниту за запирка, ко во случајов со проф. Др. Ферид Мухиќ кој како независен коалиционен партнер на sds искрено им пушти политичко цунами на владејачката коалиција а кое им ја спушти топката т.е. во случајов преку образложувањето во Интервјуво за Само Вистина на Канал5 дека ерга-омнес дилов на Заев и Ципрас е крајно недоносен!

покрај тоа добар осврт на крајот имаше во однос антиката т.е. дека исклучивоста на грците во однос хеленскиот историцизам е смешна, но тоа е наша државна и научна мана што истата не сме ја осуетиле соодветно, иако од позиција на космополити не ни мора да се тревожиме зошто тоа било до сега така, бреј да беше нас утре ќе не беа табаа за ксенофобност, а сега по евентуален негативен референдум апропо овој ерга-омнес дил логично и да ја ефектуираме како национална стратегија, и не за да ние се правдаме или шиканираме некого, туку за да им помогнеме на сите да ги надминат семантичките разбирања потпрени на екслузивен национализам! зошто и како би бил фолклорот лесно убав доколку некој тврди дека тапанот гајдата кавалот дајрето дефот зурлата тамбурата утот канонот кларинетот виолината или тарабуката се исклучиво нивна направија! единствено што може да се каже дека репликите се нечија локална изведба интерпретација разбирање ...

најбитна поента може му беше дека конечно сега сме пред свршен чин да треба Лично по Совест конечно да се ослободиме и референдумски а како би се ослободиле од стравот инстантно, за што чинам потаман прилика здравје бидејќи навистина со ваков ерга-омнес дил ќе разбереме колку Македонци всушност се материјалисти а колку Идеалисти, иако недвосмислено упатува на исклучивост со неговото апстинирање да гласа собраниски за ратификација на ваков дил, со што укажува дека неутрално гледа на грчкиов проблем, налик за општо локално меѓународно галактичко космичко и секое добро во ред е да прифатиме разумен компромис но не и тотален галиматијас во корен!
Професорот мислам дека излезе по Божја Промисла како народен избраник Совеста на неопределените гласачи, кои и покрај тоа што би сакале од време на време да им веруваат на постојните политички елити во нивните исклучиви политики, сепак во клучни моменти навистина им се гади од нивните спинови!

Професорот убаво поучува дека Слободната Волја не е прегорена во Македонија ... а и неговото потекло може да ни е опомена дека потем на нашите потомци гордо ќе ја им врземе оваа ерга-омнес машна, а кои заради почит и континуитет и' нема да си ја одврзат доколку станеме дел од федерална Европа, дури биле од учени поучени!
__________________
...

Last edited by pero bravarot; 22-06-2018 at 23:31.
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2018, 18:28   #14 (permalink) Top
Форум тинејџер
 
didy's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: by river
Sign: Sagittarius
Posts: 198
Pictures: 1
Agreed: 12
Agreed 5 Times in 5 Posts
Default

Убаво кажано: многу храбри има на ФБ и други социјални мрежи, борци, судии и др.
ЈАс би да коментираме на ситуација и да се извлече една поука и воедно и информираност на поширока народна публика би ја нарекол.
Она што се нуди на тв емисии се е режирано и тенденциозно.
Добар е здрав народен говор на секоја битна тема, но со откривање, демаскирање на активностите на ненародните политичари.
Кој не сака да живее во едно здраво општество?
колку сме поупатени, информирани, но не од провладини платени емисии, туку од луѓе кој ги разбираат работите и ќе укажат на вистината.
__________________
QUO VADIS HOMINIS
didy is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You didy For This Post:
MakOhrid (28-07-2018)
Old 29-07-2018, 05:20   #15 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

фејкбукот е како вирус чим ти влезе тешко се отерасува, а Чоек иако има зијан од него, додека не се вакцинира со страв од социјален инжињеринг нема ни да се отштопа, јас разбирам како платформ да се користи за брзо информирање, но таму да канализираш енергија и да ја пушташ во вода онака ни сам да неможеш утре да ја ѕирнеш ако не да ја искориштиш повторно некако > тоа е бетер и од Чичко Кумплуг да ти е навигација > рикверц какви ендек и амбис замина Чоек ако вака ја тера, кловн во најдобар случај кому маската му е побитна од жонглирањето, а кломпите пократки од стапалата ...

незнам кога ќе се свестат да почнат Луѓе по форуми да се одважат да дебатираат, иако реално нема ни соодветни места сеуште, освен генерални форуми, а еве јас овој што го бев отворил не повлече за рака ниту еден мој пријател а не пак некој друг, се мислев дали да го направам и со фејсбук ван-клик регистрација но така ќе се испозачат многу спамери и пак ништо од дебата, она кога и на технички форум Луѓе сеират и спинуваат што пак на политички форум, иако еве ни ВМ скоро никого нема бар од старите членои ако не друг, патетично што да кажам, веројатно испран им е мозок на Луѓе доволно за да и навистина не можат од фејкбукот да се отштопаат, но пак ќе речам нема ни озбилни форумски платформи каде би можело суштно да се дебатира каде темите ќе бидат добро категоризирани и паметно пополнувани уште на почеток, чунки мислев екс-министерот Ивица вон Боцевски ко екс блогер ќе повлече за ова нога или пак Филип ал Петровски на дпмн да им извадеше бар нивен каде Народ ќе им чуеше размислите на партиските членои а можеби за sds тоа би и тргнало од рака на Каролинче Ристова де Астеруд ...

би им препорачал бесплатна платформа ко ЕлкАрте не заради нешто друго туку има уба за око БидиСоцијален тема, таман не толку коцкаста како би им била по впечатлива и на фејкбук џанаци, но некој треба да повлече нога ... евевјас се обидов но мрмрџите абдалана, чунки со останативе нема да биде тоа случај макар само со членска книшка дозволувале зачленување, бар секогаш аберите ќе можат со лесно да си ги архивираат, ко што никогаш не можат на фејкбук, а и нема толку да се глупираат ко што се глупираат ко се ут свој двор, еве архивиран абер од линкот погоре откако го згаснав скоро форумот заради никаков фидбек или подршка, а се колкнам никогаш нема ни да се нафатам пак на нешто слично за да и другпат ако некој се обиде да повика на јавна дебата на вистинско место не заборават колку лесно веќе еднаш си прокоцкале шанса ...

Името Амблем или Мевлем ~ https://archive.is/kjwGC

Пси Здр Мак ~ http://archive.is/wDr47

https://web.archive.org/web/20180630...pic=177.msg864

линковите во постовите треба да ги отворате обележувајќи ја адресата засебно одејќи директно на неа без претставката на archive.org кога ги отворате во нов таб ...
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2018, 06:33   #16 (permalink) Top
Stay Thirsty My Friends!
 
BorisVM's Avatar
 
Join Date: Jun 2001
Location: Skopje, Macedonia.
Posts: 27,366
Pictures: 5
Agreed: 7
Agreed 36 Times in 32 Posts
Default

Quote Originally Posted by: pero bravarot View Post
Ванковска како и Иванов сигурно и дпмн, гледаат на ова легалистички дека е нелогично невозможно и самоубиствено од коренот на нашата државност ко што е АСНОМ да се откажеме, а зошто бидејќи тоа на грците им се сакало, та малку им беа сите отстапки до сега, та сега и ерга омнес да се надеваат да им испорачаме со што дефакто АСНОМ ќе го фалсификуваме, иако и ова со Името е премногу проблематично како насила сме уценети за негова промена макар не била уставна!

но, предност е што дилов е условен од наша страна со референдум, а за кој дпмн треба да се согласи и да не се плаши од фалсификат ко што се плаши Ванковска, туку треба истиот биометриски да го услови за да биде речиси невозможно да се фалсификуваат гласови, освен доколку мвр не испринта фалц лични карти, но што би се проверувало и евидентирало со програм за инситу база на отисоци кои претходно би се пребројале за уникатност т.е. да не се појавуваат преклопувања!

проблемот е пропагандата да нас соросоидите сега медиумски не уверуват дека не е фрка да се обезличиме, дури и не сме ги отпочнале еу-преговорите, а се однесуваат ко да е тоа свршен чин, а само чекаме да се преброиме дали сме за Идеализам како Себството или материјализам како еу-членство, заради кое ете дури и уставно сакаат да се самоукиниме како Изворни а да сме еу-членка ко новокомпонира граѓанска заедница, ако толку не е болно нека го сторат сите истото во еу т.е. се фадерализираат а потем нам ваков експеримент нека ни продаваат, вака ние стануваме блупринт далеку претходно, јасно доколку навистина Народ е заслепен по то евроатланските фатаморгани та и референдумски се самоодроче!

навистина е срамно да си смениш личноста под присила, а заради унија или сојуз кои се на стаклени нозе, чекајќи само ден кога ќе се скршат бидејќи се пукнати! затоа и уверен сум мнозинството македонци ќе одолејат на ваква ерга омнес стапица и негативно ќе се изјаснат на Референдум за ерга омнес обезличување!
Ne vikam deka ne e sramno, eve toa e vo red. No, druga opcija nudi nekoj?
__________________
Everyone has talent. What is rare is the courage to follow the talent to the dark place where it leads.
BorisVM is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2018, 11:07   #17 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

ne se brani imeto na Makedonija soi po 1000 lujge pred parlament , i so pisuvanje na FB
komentari , siptarite vo 2001 so oruzje niu e zedoa zemjata, kaj sne nie
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2018, 01:24   #18 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

Quote Originally Posted by: BorisVM View Post
Ne vikam deka ne e sramno, eve toa e vo red. No, druga opcija nudi nekoj?
имаш стројници кои сред најава дека еу ќе стане економски мултиполарна сеуште не убедуваат дека одиме кон постојната, значи од старт Народ не знае на што е бидејќи сега ќе гласа референдумски нели за еу пенетрација, а тоа треба законски да е друг референдум, но некому му се брза и ерга-омнесот и тој да ги спои во едно, токму бидејќи понатака ќе има поголеми ризици за интеграција, какви спинери се тоа е невозможно, '91 референдумското прашање гласеше онака како гласеше а пак екс-ју недодржа, сега '18 ќе гласи онака како сакаат да гласи и пак еу нема да додржи, дали имаме ние фајде од тоа незнам, но битно е да не си извадиме меѓусебно очи заради нечија позициска исклучивост, та сетне каква и опција да имаме утре да ни скубне низпорти ...

лично Европа ја доживувам прво како континент, а потем како унија, но не ми оди во глава како да ја замислам ко федерација, а во која ние треба да влеземе наврат нанос, иако по нас учипувајќи се во нивниот либерализам се отвораат ризици како традиционално општество, кои сетне ќе треба тоталитарно да се релативизираат, но нели си имаме ние искуство од екс-ју времињата та нема да ни биде проблем да се аклиматизираме и на таква реалност!? треба уште сега во еу како унија може ако не заради христијанската тогаш бар заради муслиманска популација кај нас која во ваков процент нигде ја немаат таму да се избориме педерастијата да се релативизира озбилно на ниво на тешка дрога, кому треба нека си ја крка но нека е казниво да ја продава и јавно конзумира, мислам да е само тоа ајде, но ова е еден битен момент кој ќе не десеткува озбилно како традиционални, федерализам бреј тие натаму се упатени а ние не сме ни свесни што значи Бришел да ги има сите конци во рака, мислиш тоа е уба алтернатива, бевме во една федерација и тоа со блиска главна центрифуга та не ни цветаат мазни ами трнливи ружи, кои овој пат со центрифуга тро подалеку од нашиот двор претпоставувам ќе функционират по сатрат систем она ти праќаат намесник ако им реметиш некако просек, навистина супер опција земено долгорочно, но кој да дофрли во проекциите од постојниве политички елити дотаму и со време да се постави така да наметне некој свој услов а не само отстапки да прави, зар Словенија ко слична не ни е доволен пример дека популациски ќе изветрееме а посекако ќе не навјасаат мигранти од другде, што нели и не е толку склет ако имавме бар ние што сме тука здрав прираст на население, но во постојниве околности ризикуваме да се искоцкаме еве и по цена на ерга-омнес дил да додека ние стандардот го кренеме на европско ниво младите попрво ќе скубнат еу, сетне на нивно место нормално влетуваат други а кои пак ќе ја спуштаат работната рака и за оние кои се аклиматизирани на постојниве околности кај нас, сетне Словенија ќе биде пак далеку пред нас бидејќи таму бар 50-50 че бидат ко автохтони наспроти доселеници додека тука се плашам да не биднеме 30-70 побрзо и од што можеме да се искоцкаме чекајќи стандардот на веропско ниво да го избалансираме ... имаме ли ние научници во земјава прави ли некој ризик студии за популација, нешто дпмн стане душегрижник едно време но не чув за озбилна еу-физибилитка на ова поле, sds нормално ќе ви каже не берете гајле не ни треба таква наскоро во нов светски поредок ќе излегваат македонци од инкубатор та не се тревожете, мислам до каде им е есапот, до партиска книшка и копи пасте знаменца и чадорчиња, чинам ни во мвр веќе немаат доволно впрегнато оштроумни аналитичари, а не пак по другите министерства, проекциите се од денес за утре по нарачка од гарнитура до гарнитура, нема ни за економијата на ачик озбилна научна дебата, она не само што било и е', туку и што можело и порано но и утре да се истера поубо во различни дадени околности, чунки сирење праиме та многу абер и марифети не ни требаат, а и Сирење да беше во прашање повеќе ќе се замараа ...
__________________
...

Last edited by pero bravarot; 01-08-2018 at 01:34.
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are OffAll times are GMT +2. The time now is 03:43.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51