Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Macedonia > Macedonian Diaspora

Share This Forum!  
  

Macedonian Diaspora About Macedonians out of Macedonia.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14-06-2018, 20:35   #1 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default Гласање во странство

во однос евентуален Референдум за Уставното Име На Република Македонија

https://forums.vmacedonia.com/showth...d=1#post469679

чинам паметно е секој еден Државјанин на Републикава да може биометриски да гласа на еден ваков суштен Референдум, а тоа да не мора да го прави во Амбасада, туку преку е-Гласање каде и да се наоѓа, единствено за да биде легитимиран биометриски освен thumb логично треба и face recognition, а за да ваквите гласови не бидат некако хакирани би требало тоа да се прави на две веб страници на МНР или двапати во одреден временски рок, а како дупло би се верификувал ваквиот е-глас ...

ваквата форма е пожелна и за избори, освен слични Референдуми, но би требало МВР-то да извади архива на ачик кои сограѓани смејат, односно не се надвор повеќе од три месеца, логични секој еден треба да се одјави од локална адреса доколку има намера да биде вон земјата подолго од три месеца, но иако тоа е врзано и со прекршочна казна тоа речиси и да не е случај ... но за прашања како Уставното Име чинам секој еден Државјанин без разлика дали е отселен привремено од тука како Роден овдека требало да има право на глас на ваков Референдум, бидејќи тоа не е работа која е од привремен карактер како избори, туку конечна одлука на сите Граѓани ...
__________________
...
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2018, 06:20   #2 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

навистина би сакал да чујам дали оние кои се повеќе од 3 месеци надвор од земјава а не одјавиле адреса на живеење, по која логика да имаат право на глас, прво нека платат казна а сетне дури на гласање, иако ова е убав начин натака да изгубат право на глас следни избори ако го прекршиле закон за живеалиште, дури во кошии дремеле ...

во спротивно секогаш ќе имаме мвр вовчиња со оние кои не се во Македонија , зар не му фатија на удбаш профи фалц лични карти, зар спрејот не може да се изескивира со лажен магионичарски палец, аирлијана паметот ако и понатака си ја терате вака, било изборно било референдумски, јасно не е возможно вака да се направи голема разлика но и еден украден глас е тешка казна, некаде некогаш токму тој е пресуден ...

https://www.ayupp.com/social-media/f...ake-14876.html

---------- Post added at 04:15 ---------- Previous post was at 03:30 ----------

знам дека ова звучи за повеќето сф, но еа-детерминистите нема да ризикуваат воопшто, ова им е најлесен пристап, она го поткупуваат задолжениот за ув-неонка, а нормалномгимфризираат мвр податоци, сега од позиција на власт не ни мора фалц лични карти оригинал ќе си испринтаат и само неколку луѓе во мвр ќе знаат, другите и да е сомневаат ниту ќе можат нешто да направат ниту бутур, а со се оние придојдените за гласање се на се ете им цензус, оди сетне докажувај дека не ет така!

имајќи личмо искуство со удбашите, каде веќе 20 гидини ме следат местат и пробуваат да ме изрекетираат, хм, ова е Народе боза за нив, јасно тие ќе одработат ако треба и класично она ко порано што делеа брашно и кафе сега з'ш европски кураж игурно и евра, а зошто не и спинои ко ефтини авио карти што политички веќе е видено само сега би требало да бидњ на тро појако потенциометарот за да оние метросексуалци кои леткаат со авиончиња си речат ах вака ќе биде и понатака, а посекако ќе видите и екстра ветувања за млеко до уши и мед до коса, само на крај да не останете и без уши и без коса бидејќи и да дочекате такво нешто млекото ќе биде скиснато а медот шербетосан, но кој ви е крив што подалеку од носот не можете да дофрлите и ко бавча ве работат, та чим само позициска изборна комисија се одважиле да штимаат што повеќе, нели некои работи не заслужуваат одговор!?

мене и да ми фаќате сеир, ако не ми куца магарето од тоа, но би ве замолил кога следниот пат ќе се видите во огледало запрашајте се што барате на овој свет ко мекотели, зар мислите дека утре некој ко такви ќе ве утеши бара сака, хм, да ќе ви биде тоа најзаслужена самоизмама!

---------- Post added at 04:20 ---------- Previous post was at 04:15 ----------

претпоставувајте Омбре одлепил, но секогаш сетете се можете да си залепите силикон ако некој ви донел фалц лична карта и ви понудил 20-30 евра

__________________
...

Last edited by pero bravarot; 29-07-2018 at 05:36.
pero bravarot is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2018, 11:13   #3 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

pero . vidi brat , ima izbori i vo drugi zemji , ima izboriu i vo svedska , paq cim si svedski drzavjanin imas pravo daq glasas kade i da si vo Svetot preku nivnite ambasadi bez da se prijavisw vo nekoj si eben spisok , ti si drzavjanin naq svedska i toa e tvoje pravo da glasas kade i daq si , e topa ni fali vo Makedonia , koga svesta na demokratijata i pravdata ke dojdat na pravo mesto i nie ke bideme skandinavija eden den za slednite 1000 godini ako postoime
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2018, 00:19   #4 (permalink) Top
Пријателот на ЦХ
 
pero bravarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 236
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

во право си МО и јас сум да може секој еден Државјанин да гласа каде и да е, но за тоа денес треба да имаш одјавено живеалиште во Македонија и привремен или траен престој во друга земја, што така и треба да остане за да имаме јасна претстава на кого каде можеме да се повикаме или потпреме како Држава од нашите Државјани воопшто заради популациони статистики и политики, сега пак оние кои се на бизнис патување или туристички надвор од земјава чинам не можат во Амбасада да гласаат, незнам како ова е регулирано подзаконски ...

но конечно зошто да се мачи Народ да мора на избирачко место да излезе доколку знаеме дека имаме биометриски документи, вовче-гласање вака може да се спречи по ип-адреса компјутерски, ем со двојна верификција заради анулирање политички страв и ризик, но и 2fa верификација преку личен мобилен телефонски број за при логирање на гласачка страна гласачот преку смс да добие лозинка за влез на гласачки пол на истата ... веројатно двојното верифицирање на глас би требало да се осигурува не само од изборна комисија туку и од партиски избрани информатичари кои ќе го надгледуваат софтверот и процесот во милисекунда, иако ова може лесмо да се надмине доколку гласачот е сниман од камера додека гласа а воедно и локациски е идентификуван она онлајн што би рекле да знаеме дека Чоек а не бот се закачил да гласа ... не сум паметен има стручни лица кои можат да посачат како еден ваков проце сестрано да се осигура од малверзации, поентата е зошто кога веќе биометриски не имаат сефтосано ваквата технологија да не се искористи за максимално транспарентен и од ризици осигуран процес на гласање ...

логично ниту еден систем на гласање не е 100% безбеден од ризици, но вака сега како што стојат работите толку е централизиран, да оној кој ја контролира централата тој и може со лесно да го штима, нормално доколку постои интерес за тоа ... еден начин на децентрализација е гласање на рати т.е.за да може 100% да се надгледува гласањето без никаков простор за куршлуси пр. да се гласа во рок од недела дена регион по регион ... можеби би помогнало ако УКИМ ги чешла избирачките списоци но и дневната миграција на пасоши низ граница (во соработка со МВР а заради социолошки истражувања) та да речеме ризикот од оној кој е на позиција некако да се релативизира, во спротивно се' останува на добрата волја на агите во владата дали и како ќе се одважат да го прекршат изборниот закон, што јасно е казниво, но оди некој нека докаже ретроактивно кој во моментот бил надвор од Македонија а некој гласал во негово име, кога ниту закон за живеалиште и престој се почитува, ниту пак биометриски се гласа ...
__________________
...

Last edited by pero bravarot; 01-08-2018 at 00:22.
pero bravarot is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You pero bravarot For This Post:
MakOhrid (01-08-2018)
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are OffAll times are GMT +2. The time now is 03:43.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51