Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Computer Science and Internet > #macedonia IRC FAQ

Share This Forum!  
  

#macedonia IRC FAQ The most popular IRC channel on the Undernet.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18-03-2018, 23:40   #1 (permalink) Top
#Macedonia Guide
 
Davor_B's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Кичево,Македонија
Возраст: 28
Sign: Pisces
Posts: 2,071
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default mIRC #Macedonia на Undernet (Активен)

Здраво наши луѓе!
Пресреќен сум што го гледам форумот повторно жив, заедно со цела архива и бекап.

Можам да кажам дека сум единствен останат од оваа гарнитура што е активен на тој канал, така што пред да замине Х поради не-логирање од Борис останавме на браникот јас и ДонВито да се бориме да го зачуваме каналот покрај многуте грци кои напнато агитираа да го земат каналот, но тоа не успеа, фативме некоја врска кај админите и со гласање го адднавме 500 на јузерот донвито кој моментално исто така е среќно оженет и живее во Америка.

Каналот е моментално во Мирсад кој живее во Италија и заедно го одржуваме покрај неколкуте оператори кои останаа меѓу од постарите е и стружанецот TimeWarner/TimeHacker.

Топло ве поздравувам. :zauboo:
__________________

Last edited by Davor_B; 18-03-2018 at 23:55.
Davor_B is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2018, 09:22   #2 (permalink) Top
Berber
 
a-pin-dim's Avatar
 
Join Date: Apr 2002
Location: stip, Macedonia.
Возраст: 36
Sign: Taurus
Posts: 5,489
Agreed: 1
Agreed 2 Times in 2 Posts
Default

Испратено преку мобилен

---------- Post added at 07:22 ---------- Previous post was at 07:21 ----------

Бравос за вас само продолжите така мош некогаш пак ќе се врати мИРЦ-от 😉
Испратено преку мобилен
a-pin-dim is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2018, 17:27   #3 (permalink) Top
#Macedonia Guide
 
Davor_B's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Кичево,Македонија
Возраст: 28
Sign: Pisces
Posts: 2,071
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Гајле мие дали ќе се врати во иста форма или слична, тоа е веќе поголемо да не речам (глобално) прашање од самите апдејти што (не) ги правеа а можеа.
Целата работа беше како име каналот на нашата држава да се зачува на некој начин, вака или така, наспроти леснотијата што можеше да ја ублажи работата и да се предаде мирно и чесно на останатите кои ќе останеа како и што се до сега. ;)
__________________
Davor_B is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2018, 18:21   #4 (permalink) Top
¥#£
 
Ита's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Скопје
Возраст: 26
Sign: Capricorn
Posts: 5,299
Agreed: 45
Agreed 29 Times in 25 Posts
Default

Quote Originally Posted by: a-pin-dim View Post
Испратено преку мобилен

---------- Post added at 07:22 ---------- Previous post was at 07:21 ----------

Бравос за вас само продолжите така мош некогаш пак ќе се врати мИРЦ-от 😉
Испратено преку мобилен
a-pin-dim ама признај и ти идеш сеуште на мирц :D
__________________
Тешко е да останеш нормален во овој ненормален свет!!!
Ита is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2018, 18:40   #5 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач
 
dbk's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Aвстралија
Sign: Virgo
Posts: 6,345
Agreed: 2
Agreed 15 Times in 14 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Davor_B View Post
Гајле мие дали ќе се врати во иста форма или слична, тоа е веќе поголемо да не речам (глобално) прашање од самите апдејти што (не) ги правеа а можеа.
Целата работа беше како име каналот на нашата држава да се зачува на некој начин, вака или така, наспроти леснотијата што можеше да ја ублажи работата и да се предаде мирно и чесно на останатите кои ќе останеа како и што се до сега. ;)
Поубо кажано здравје:)
Испратено преку мобилен
dbk is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2018, 21:45   #6 (permalink) Top
admin

 
MakOhrid's Avatar
 
Join Date: May 2002
Sign: Aries
Posts: 22,632
Agreed: 80
Agreed 35 Times in 33 Posts
Default

evo sega vlegov na kanal mak ima lujge ne e prazen
MakOhrid is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2018, 00:48   #7 (permalink) Top
Inconceivable!
 
Join Date: Jun 2001
Location: USA.
Posts: 4,310
Agreed: 0
Agreed 1 Time in 1 Post
Default

i jas ne sumiv nekoj poznat
killerr is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 00:16   #8 (permalink) Top
¥#£
 
Ита's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Скопје
Возраст: 26
Sign: Capricorn
Posts: 5,299
Agreed: 45
Agreed 29 Times in 25 Posts
Default

Quote Originally Posted by: killerr View Post
i jas ne sumiv nekoj poznat

sumiv кога не би било споено што зборче би било? Сум им, сум ви, сумлив или сум видел?
Неколку дена се мачам да го протолкувам ама не ми оди баш.
__________________
Тешко е да останеш нормален во овој ненормален свет!!!
Ита is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 11:03   #9 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач
 
dbk's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Aвстралија
Sign: Virgo
Posts: 6,345
Agreed: 2
Agreed 15 Times in 14 Posts
Default

Quote Originally Posted by: Ита View Post
sumiv кога не би било споено што зборче би било? Сум им, сум ви, сумлив или сум видел?
Неколку дена се мачам да го протолкувам ама не ми оди баш.
Сумив, или осетив. На пример: Не те сумив (осетив) кога влезе/излезе. Итн итн ... 😉
Испратено преку мобилен
dbk is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 20:15   #10 (permalink) Top
¥#£
 
Ита's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Скопје
Возраст: 26
Sign: Capricorn
Posts: 5,299
Agreed: 45
Agreed 29 Times in 25 Posts
Default

Quote Originally Posted by: dbk View Post
Сумив, или осетив. На пример: Не те сумив (осетив) кога влезе/излезе. Итн итн ... 😉
Испратено преку мобилен
Јас па варијанти си правев и не ми идеше никако логично.
__________________
Тешко е да останеш нормален во овој ненормален свет!!!
Ита is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 23:04   #11 (permalink) Top
Inconceivable!
 
Join Date: Jun 2001
Location: USA.
Posts: 4,310
Agreed: 0
Agreed 1 Time in 1 Post
Default

a za OhriT si cula?

inace jas si teram na ohridski dijalekt :)

sumiv - vidov, primetiv i toa dbk sho go objasna ima povekje varijanti, inace sumiv e ako vidis nekogo prv bez toj da te vidi i mu mavash zaushka od pozadi KAJ SI BE braT :)Quote Originally Posted by: Ита View Post
sumiv кога не би било споено што зборче би било? Сум им, сум ви, сумлив или сум видел?
Неколку дена се мачам да го протолкувам ама не ми оди баш.

Last edited by killerr; 22-03-2018 at 23:12.
killerr is offline   Reply With Quote
The Following User Says Agreed With You killerr For This Post:
MakOhrid (25-03-2018)
Old 23-03-2018, 01:56   #12 (permalink) Top
¥#£
 
Ита's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Скопје
Возраст: 26
Sign: Capricorn
Posts: 5,299
Agreed: 45
Agreed 29 Times in 25 Posts
Default

Quote Originally Posted by: killerr View Post
a za OhriT si cula?

inace jas si teram na ohridski dijalekt :)

sumiv - vidov, primetiv i toa dbk sho go objasna ima povekje varijanti, inace sumiv e ako vidis nekogo prv bez toj da te vidi i mu mavash zaushka od pozadi KAJ SI BE braT :)

Сум чула ама изгледа не доволно :D
Искрено прв пат го видов зборчето и затоа помислив дека си ги помешал буквите smeenje
Во секоj случај фала на објаснувањето и на тебе и на dbk :)
А ова со мавањето заушки т.е сумив во Скопје го викаат рапуш (освен ако не сум помешала пак нешто) :D
__________________
Тешко е да останеш нормален во овој ненормален свет!!!
Ита is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018, 13:07   #13 (permalink) Top
dbk
контраразузнавач
 
dbk's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Aвстралија
Sign: Virgo
Posts: 6,345
Agreed: 2
Agreed 15 Times in 14 Posts
Default

Quote Originally Posted by: killerr View Post
a za OhriT si cula?

inace jas si teram na ohridski dijalekt :)

sumiv - vidov, primetiv i toa dbk sho go objasna ima povekje varijanti, inace sumiv e ako vidis nekogo prv bez toj da te vidi i mu mavash zaushka od pozadi KAJ SI BE braT :)

Јас изгледа сум го помешал Битолското сумит со Охридското хехехе ... тоа ти е кога дете од источна Македонија живее во средина кај што доминираат Битолчани и Охриѓани 😁😁😁
Испратено преку мобилен
dbk is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2018, 00:14   #14 (permalink) Top
Лафлор
 
DonVito's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Дебар
Возраст: 31
Sign: Taurus
Posts: 4,888
Agreed: 0
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

ete tuka ke pisam , edno golemo zdravo do site :)
__________________
DonVito is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are OffAll times are GMT +2. The time now is 14:10.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51