PDA

View Full Version : Macedonian Daily News


Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

 1. Трамп-Путин: самит за страв
 2. „Тројанските коњи“ на Договорот Скопје-Атина, се врв на ледениот брег!
 3. Заев тврди дека насилството во Скопје било платено со грчко-руски долари
 4. Прославите завршија, Македонија е пред жешко работно лето
 5. Трамп и Путин како некогаш Буш и Горбачов
 6. Мозаикот од кој се изроди договорот
 7. Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО
 8. Шекеринска: Во 2008 пропуштивме, сега добивме историска шанса
 9. Поканата за НАТО потпишана, следуваат критични месеци
 10. Македонија нема да дозволи „црногорско сценарио“
 11. Заев повика на славје по поканата од НАТО
 12. Шекеринска: Го поправаме пропуштеното во 2008
 13. НАТО ја покани Македонија да стане 30 членка
 14. Хан: Позитивниот развој меѓу Скопје и Софија и Скопје и Атина потврда за исправниот приста
 15. Одлагање на Брегзит?
 16. Денеска клучното сведоштво за нападот врз Николa Саздовски
 17. ЕУ- Западен Балкан: Ни напред, ни назад
 18. Рот: Самитот во Лондон е јасна поддршка за Балканот
 19. Хрватската летна бајка во сенка на фудбалскиот скандал
 20. Во кој свет живее Христијан Мицкоски?
 21. Macedonian nationalists cry treason over historic name deal with Greece
 22. Greek defence minister: no ratification for Macedonia deal
 23. Macedonia to receive NATO membership invitation: defence minister
 24. Мицкоски ги отвори картите: Процесите условени со амнестија?!
 25. Договорот со Грција го мина и вториот собраниски филтер
 26. Затвор од 10 до 13 години за седуммина напаѓачи на Села
 27. Жестока дебата во Бундестагот за мигрантската политика
 28. Историјата влегува под лупа на Комисијата од Скопје и Софија
 29. Жестока дебата во Бундестагот за мигрантската политика
 30. Кавга во коалицијата: СПД не сака да биде само нем посматрач
 31. Меркел се спаси со бегство во тврдината Европа
 32. Гротескна политичка драма во Германија
 33. Германија: Политиката во самоуништувачки модус
 34. Драма во ЦСУ: Зехофер понудил оставка, раководството го разубедува
 35. Браќа Балканци, дали сме навистина толкави бедници?
 36. За Бруно... од нашето маало
 37. Француска врска
 38. Мас: Германија и натаму ќе и дава поддршка на Македонија
 39. Заев за ДВ: Гордо ќе зачекориме низ вратите на Европа
 40. Мицотакис ќе се држи до договорот за името
 41. Михаел Рот: Отворивме јасна перспектива за пристапување во ЕУ
 42. Датумска драма
 43. Михаел Рот: Отворивме јасна перспектива за пристапување во ЕУ
 44. Вчера дел од проблемот- денес дел од решението
 45. Решените спорови донесоа датум, незавршените реформи - услови!
 46. ЕУ сака да започне преговори со Македонија
 47. Заев со повик до колегите од ЕУ за поддршка за датум за преговори
 48. Рот е оптимист за преговорите на Македонија со ЕУ
 49. Коѕијас: Европа мора да го одржи зборот
 50. Согласноста од Грција на маса, ќе стигне ли и од ЕУ?
 51. „Европа не смее да се распадне поради бегалците“
 52. Ердоган победи на претседателските избори
 53. Северномакедонско сценарио на заговор
 54. Македонски круг со креда
 55. Заев очекува зелено светло за почеток на преговори од сите во ЕУ
 56. Германската влада препорача отворање ЕУ- преговори со Македонија
 57. По тешки преговори, конечно договор: Грција застанува на свои нозе
 58. Грција здивна, Македонија пред рампата на Франција
 59. Децата на 1968-ма и татковците на 2018-та
 60. Иванов не може да го спречи договорот со Грција
 61. Сите разменија вратоврски, само Иванов си плете свилен гајтан
 62. Собранието го ратификуваше договорот за името со Грција
 63. И пратениците, и демонстраните, ќе дебатираат за договорот со Грција
 64. Собранието утре ќе гласа за договорот со Грција
 65. ТретаПолитика
 66. Германија: Насилните демонстрации се причина за загриженост
 67. Лекциите од спорот за името
 68. Нема да се дозволи реприза на 27-ми април
 69. Селцас: Македонците во Грција се радуваат на договорот
 70. Македонија и Грција ја запеаја песната на мирот
 71. Могерини и Хан горди на постигнатиот договор
 72. Пресметка со системот Меркел: Последни денови на царицата?
 73. За нашиот државен пубертет
 74. Под македонскиот вулкан
 75. Хан: се понудив да дојдам во Македонија за референдумот
 76. Критичарите на договорот земаат залет
 77. Протест во Атина: На Скопје му дадовте се што е македонско - и јазик и идентитет!
 78. Мас-Димитров: Германија „апсолутно подготвена да помогне“
 79. Димитров: доколку некој има алтернатива, нека ја каже
 80. Иванов пак ја отвори Пандорината кутија, кој ќе ја затвори?
 81. Берлин лобира за датум за почеток на ЕУ преговори за Македонија
 82. Иванов, Заев и Димитров се разделија по две минути
 83. Димитров: Ќе не биде... и покрај Иванов
 84. Заев: Решението е Република Северна Македонија
 85. Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација
 86. Иванов контра Заев: премиерот ја манипулира јавноста
 87. Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет
 88. Крај за антиквизацијата: Прво името, потоа и учебниците
 89. Грција бара гаранции дека Македонија ќе ги исполнува обврските
 90. Меркел остро го критикува Трамп
 91. Самит на Г7: Парализирани светски кормилари
 92. Изморени од името
 93. Г7 - застарен модел?
 94. Името на половина пат меѓу усниот и писмениот договор
 95. Одбројувањето почнува: Името во фотофиниш!
 96. Гласни и националистички: антимакедонски протести во Грција
 97. Меркел за првпат ќе одговара на пратенички прашања
 98. Скопје 1968: Протестите останаа на универзитетот
 99. Грците на улица ќе ја бранат „Македонија“
 100. Може да се обнови барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски
 101. Кнајсл за ДВ: „Западен Балкан е чуден вештачки поим“
 102. САД поттикнуваат раздор во Европа
 103. Договор за името по протестите во Грција?
 104. Залудна победа на Јанша
 105. Митинг со дози адреналин за Мицкоски, но без потенцијал за пресврт
 106. Трамп сепак ќе се сретне со Ким Јонг Ун
 107. Еден нон-пејпер, толку голема врева
 108. Кој е денот Д за телефонскиот разговор на Заев и Ципрас?
 109. Атина: Скопје не е подготвено да го исполни договореното од Брисел
 110. МПЦ-ОА не бара промена на името, туку на статусот
 111. Пинг-понг меѓу Атина и Скопје
 112. Дали Заев ќе го пресече молкот?
 113. Заев: По решавањето на името влегуваме во НАТО
 114. Коѕијас: Експертските групи работат во Атина на конечниот договор
 115. Ќе стигнат ли Заев и Ципрас до Преспа или ќе ја пропуштат историската шанса?
 116. Голема дебата во ЕУ за Македонија и Албанија
 117. Заев и Ципрас ќе го сечат јазолот кон средината од неделава?
 118. Неуспех на популистите во Италија
 119. Западен Балкан: „Ние не сакаме во ЕУ, а и тие не сакаат да не примат!“
 120. Хаубици од Бугарија
 121. ЕУ-перспективата за Македонија е врел костен за коалицијата на Меркел
 122. Германска патувачка дипломатија– во Кина топло, во САД ладно?
 123. Скопје и Атина чекаат бел чад од 15-иот кат во ОН
 124. Оценки за дуелот: Мицкоски се врами како копија на Груевски
 125. Може ли Груевски да очекува „подобри времиња“?
 126. Ципрас се коцка во спорот за името со Македонија
 127. „Мерцедесот“ му донесе две години затвор на експремиерот Груевски
 128. Што би можеле да се договорат Трамп и Ким?
 129. Прва пресуда за Груевски, прва реконструкција, прв дуел
 130. Грчки министер: Илинденска Македонија не е на маса
 131. Меркел повторно разговарала со Заев и со Ципрас
 132. Заев: Решението „Илинденска Македонија“ не е понижувачко
 133. Германското МНР се залага за ЕУ-преговори со Македонија и Албанија
 134. За кого бијат Илинденските камбани?
 135. Софиски приказни
 136. Заев: Илинденска Македонија ќe ни ги отвори вратите на ЕУ и НАТО!
 137. ЕУ-Западен Балкан: Потврда на перспективата, но без ветувања
 138. Кој е компромисот: Молк и за опцијата, и за шпекулацијата!
 139. Ципрас: Последните метри се најтешки
 140. Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција
 141. ЕУ: Шест нови иницијативи за трансформација на Западен Балкан
 142. Заев и Ципрас: Сега или сепак малку подоцна?!
 143. Софија: По самитот остануваат домашните проблеми
 144. И Заев и Мицкоски во Софија, на различни самити
 145. По крвавиот понеделник во Појасот Газа, за денеска закажани нови протести
 146. Скопје и Атина во фазата „Повикај пријател!“
 147. Меркел: Мораме да ги решиме конфликтите на Западниот Балкан
 148. Созреани условите за средба Заев-Ципрас
 149. Вашингтон: И другите треба да го притиснат Иран
 150. Едно име – многу можни губитници
 151. Помпео и ветува благосостојба на Северна Кореја
 152. Рот: Историска шанса за решавање на спорот за името
 153. Крајот на мај- посакуван термин за решение на спорот за името
 154. Израел нападна ирански позиции во Сирија
 155. Макрон во интервју за ДВ: „Не сум супер-херој“
 156. Бугарија и Македонија комисиски ќе ја чешлаат историјата
 157. Разочарување и загриженост во Иран
 158. ЕУ не сака да крене раце од договорот со Иран
 159. Tри години по малата војна: Диво насеље - питомо, мотивите матни!
 160. На Самитот во Софија му се заканува дебакл поради Косово
 161. Мнозинството бара достоинствено „приземјување“ на Богов
 162. Путин 4.0: Што носи четвртиот мандат?
 163. Сашко Гешовски - заборавената страница од историјата
 164. ЈугоМаркс - или зошто никој во Југославија не го сфати Карл Маркс
 165. Вакцини - факти и митови
 166. Еден тажен крај за Први мај
 167. Терористот Невзат и Државникот Никола
 168. Реконструкцијата ќе зафати повеќе директори, отколку министри
 169. Слободата на печатот мора да се брани
 170. Недовршена битка: Македонските медиуми и слободата
 171. Македонија ќе ја претрка Србија на патот кон ЕУ?
 172. Поканата за НАТО повторно под „жигот“ од Букурешт
 173. Синдикатите разбудени, но поделени
 174. Шекеринска на важна средба со американскиот секретар за одбрана
 175. Кого штити Уставниот суд - граѓаните или урбаната мафија?
 176. Во Казандол сега копа само предистрагата
 177. Филипче: Антивакциналните кампањи се темелат на псевдонаука
 178. Моќта на спектаклот (во Македонија)
 179. Северна Кореја се согласи на денуклеаризација
 180. Зорица Заева: Се молев Зоки да е жив!
 181. Greece, Macedonia see progress at name change talks
 182. Time for Macedonia to End the ‘Name’ Negotiations with Greece
 183. Macedonia getting closer to solving name row with Greece
 184. Европа со две брзини
 185. Испадите на Шешељ и немоќта на моќниот Вучиќ
 186. Некои азиланти од Западен Балкан смеат да останат во Германија
 187. Тивкиот убиец на државата
 188. Лазаревски: Ја запревме разулавената машина која патуваше без компас
 189. Tesekkurler Recep, Спасибо Владимир
 190. Западниот Балкан трага по подобра иднина преку дигитална трансформација
 191. Чудото на германско-израелските односи
 192. Насилство против Евреите? Германија мора да пресече!
 193. По седум години можно проширување на веќе реформирана Унија
 194. Могерини во Скопје дојде и заминува како оптимист
 195. Нападнати двајца Евреи во Берлин
 196. Попатни дилеми
 197. „Македонија на најреформски курс во регионот“
 198. Договор за името не значи решение на сите проблеми
 199. Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката
 200. Ќе ги следи ли мајчичка Меркел плановите на Макрон за Европа?
 201. Разговорите за името малку ќе ја одложат реконструкцијата?
 202. Гудбај Америка: Москва со нови контрасанкции
 203. Кој и зошто го урниса угледот на македонското здравство?
 204. EK: Македонија оди напред, штетите од минатото не се поправаат преку ноќ
 205. Макрон: Прво реформи на ЕУ, па потоа проширување
 206. Хан е уверен дека договор за името е можен во наредните недели
 207. Листа „платеници на Сорос“: Почнува одмаздата на Орбан
 208. Една година по референдумот во Турција: поголема моќ за Ердоган
 209. Дали членките на ЕУ ќе ја „одблокираат“ Македонија?
 210. Мило, црногорскиот крал
 211. Македонија реализира, ЕК ќе валоризира
 212. Велосипедите на изнајмување создаваат хаос?
 213. Опозициски маки
 214. Напади во Сирија: Курсот на Лондон и Париз и импотенцијата на Брисел
 215. Западните сили нападнаа цели во Сирија
 216. Напади без непосредни последици, но со порака
 217. Вистинските мотиви на Трамп во Сирија
 218. Коми го опишува Трамп како „мафијашки бос“
 219. Германија не учествува во судирот во Сирија
 220. Србија и Косово - четири сценарија за расплет
 221. Во неправичен свет, со право на избор
 222. Самитот во Софија - можност за нови разговори меѓу Ципрас и Заев
 223. Рекорден број на странски доселеници во Германија
 224. Кој и за што сака да војува во Сирија?
 225. Светските градови растат- Скопје напредува
 226. Што после Бејли?
 227. Реформи со мало „р“, на рати и со ризик од брзање
 228. Коѕијас: не ни треба гнил компромис
 229. „Трамп им се заканува на Сирија и Русија, а цели на Иран“
 230. Извинувањето на Закерберг не е доволно
 231. Алжир: Над 250 мртви во пад на авион
 232. Македонија- „светла“ демократска точка во 2018 година
 233. Коѕијас вечерва во Охрид: На маса се најтешките прашања
 234. Триумфот на Орбан и кутрата опозиција
 235. Кој и зошто го уништи ски-центарот Кожуф?
 236. Јулија Скрипал пуштена дома, труењето останува неразјаснето
 237. Минстер - политичка инструментализација на една трагедија
 238. Александар Кондев: „Шарената револуција“ ќе влезе во историските учебници
 239. Кој ја поседува најмоќната армија во светот?
 240. Ирачката војна и лагата за нејзино оправдување
 241. Јенс Р. мистериозниот напаѓач од Минстер
 242. Орбан - трн во телото на ЕУ
 243. Политика го окупира и денот на Воскресението
 244. Која е руската елита на удар на санкциите од САД?
 245. Фејсбук-скандал: суспендирана уште една фирма
 246. Возило влета во маса луѓе во Минстер
 247. Грција: Холокаустот како табу тема
 248. Партиско финансирање на албански начин
 249. Магијата на Св. Јован Канео- симболот на Охрид
 250. 10 или 18